YARIYIL TATİLİ GÖLBAŞI’NDA DAHA GÜZEL

Yeşille mavinin buluştuğu Ankara’nın en hızlı gelişen ilçesi olan Gölbaşı, doğal güzellikleri ve Gölbaşı Belediyesi tarafından yarıyıl tatilinde gerçekleştirilen etkinliklerle vatandaşları bekliyor.

YARIYIL TATİLİ GÖLBAŞI’NDA DAHA GÜZEL

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda okuyan yaklaşık 20 milyon öğrenci 19 Ocak 2024 tarihi itibarıyla yarıyıl tatiline girdi. Derslere bir süre ara veren öğrenciler, 15 günlük tatilde kısa bir dinlenme şansı buldu. Yarıyıl tatilinin başlamasıyla birlikte Gölbaşı Belediyesi de öğrenciler için birçok etkinlik başlattı. Sinema, tiyatro ve akvaryum gezilerinin yanı sıra spor tesislerindeki yüzme havuzları da ücretsiz hale getirildi. 100. Yıl Buz Pateni ve Tırmanma Salonu’ndaki ücretsiz kurslar ise halen devam ediyor.


 

Başlatılan etkinliklerin yanı sıra Gölbaşı’ndaki güzelliklerde vatandaşları bekliyor. Mogan Gölü, Nostaljik Tramvay, Tulumtaş Mağarası güzel bir gün geçirme fırsatı sunuyor.


 

Akvaryum gezisi ve müzikal gösterimi

Gölbaşı Belediyesi, 29-30 Ocak ve 1-2-3 Şubat tarihleri arasında 400 öğrenciyi Aqua Vega Akvaryumu’nu gezmeye götürecek. Servisler, belirlenen tarihlerde saat 10.00’da Atatürk Sahil Parkı’ndan hareket edecek.

Öğrenciler, aynı günlerde yönetmenliğini Bülent Durmaz, müzikler Kemal Günüç, hareket tasarımının Burak Durmaz’ın yaptığı, Ankara Sanat Merkezi tarafından sergilenen ‘5 Kafadar’ müzikalini izleyecek. Etkinliklere 7-14 yaş arası çocuklar katılabilecek.


Etkinliklere katılmak isteyenler, kayıtlarını belediye ana bina giriş katı ya da ‘https://www.ankaragolbasi.bel.tr/akvaryum” üzerinden yapabilecekler.


Gölbaşı Belediyesi’nden havuz müjdesi

 

Gölbaşı Belediyesi, yarıyıl tatilinde öğrencilere bir müjde daha verdi. Başkan Ramazan Şimşek’in talimatlarıyla Gölbaşı Belediyesi tesislerindeki havuzlar, 7-12 yaş çocuklar için karne hediyesi olarak 20 Ocak – 4 Şubat tarihleri arasında ücretsiz hizmet verecek.

 

Ücretsiz kurslar

Ankara’nın Başkent oluşunun 100. Yıl dönümü olan 13 Ekim’de açılan 100. Yıl Buz Pateni ve Tırmanma Salonu’nda ise ücretsiz kurslar devam ediyor. 6-12 yaş arası çocukların ücretsiz yararlandığı kurslarda buz pateni için gruplar, en az 15 en fazla 20 çocuktan, tırmanma salonunda gruplar 10 ile 12 çocuktan oluşuyor. Tesiste hafta içi 18.00’den 20.00’ye kadar, hafta sonu 09.00’dan 13.00’e kadar temel eğitim kursları veriliyor.

Tesisten kurslar dışında, serbest saatlerde herkes yararlanabiliyor. Hafta içi 08.00’den 17.00’ye kadar, hafta sonu 14.00’den 20.00’ye kadar serbest saat uygulaması bulunuyor. Tırmanma için alanında uzman 1 eğitmen, buz pateninde ise alanında uzman 2 eğitmen kurs veriyor. Tesis pazartesi günü hariç diğer günler aktif durumda hizmet veriyor. Tırmanma salonunda çeşitli dönemlerde rota değişimi oluyor ve farklı farklı tırmanma parkurları hazırlanıyor. Temel eğitim verilen buz pateni pisti, ayda bir teknolojik imkânlar da kullanılarak bakıma alınıyor.


 

Gölbaşı’nın güzellikleri


 

Yarıyıl tatilinde gerçekleştirilen etkinliklerin yanı sıra Gölbaşı’nın doğal güzellikleri ve Gölbaşı Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılan birçok proje, vatandaşlara zaman geçirme fırsatı sunuyor.

Mogan Gölü


 

Gölbaşı Belediyesi ve bakanlık tarafından gerçekleştirilen çalışmaların ardından temizlenen, Ankara’nın en güzel gölü Mogan, bisiklet yolları, cafeler, park ve yeşil alanlarıyla ziyaretçilerini ağırlamayı bekliyor. Mogan Gölü’ne gelen çocuklar güzel bir gün geçirirken, doğayla iç içe bir gün geçiriyor.

Tulumtaş Mağarası


 

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek’in girişimleriyle Ankara ve ilçe turizmine kazandırılan Tulumtaş Mağarası eşsiz güzellikleriyle vatandaşları ağırlıyor.

İncek, Hacılar ve Tulumtaş mahalleleri arasında, Karayatak Mevkii’nde bulunan Tulumtaş Mağarası, yatay bir mağara özelliği gösteriyor.


Permiyen (280-250 milyon yıl öncesi) dönemine ait kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda uzanan Tulumtaş Mağarası, rekristalize kireçtaşından oluşuyor. Mağaranın içinde, farklı bölümlerde ve farklı yoğunluklarda sarkıtlar, dikitler, akmataşlar ve kenartaşlar bulunuyor. Ankara çevresinin karst açısından diğer bölgelere göre daha fakir olması, Tulumtaş Mağarasını daha değerli bir mağara olarak öne çıkarıyor.

Mağaradan alınan toprak örneklerinin Ankara Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Kağan Kadıoğlu öncülüğünde incelenmesi sonucu Tulumtaş Mağarası’nın okyanus kalıntıları içerdiği ortaya çıkarıldı. Kadıoğlu, alınan örnekler üzerinde yaptıkları çalışmalarda krom, nikel ve kobalt değerlerinin oldukça yüksek çıkmasının, Tulumtaş mağarasının doğrudan okyanus kabuğundaki taşlarla ilişkili olduğunu söyledi

Nostaljik Tramvay


 

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek’in Büyük Gölbaşı Merkez Projesi kapsamındaki projelerinden biri olan, nostaljik tramvay ücretsiz hizmetlerine başladı.

Mogan ve Eymir isimli tramvaylar sabah 09.00 ile akşam 22.00 saatleri arasında hizmet veriyor. 28 kişilik tramvaylar sahilden Üniversiteler Caddesi’ne doğru her saat başı sefer yapıyor.

3,1 kilometre hat uzunluğuna sahip olan 28 kişilik tramvay, tamamen yeşil enerji kullanıyor ve bir şarjla 15 saat gidebiliyor.

Tramvay hattında Yurtlar, Üniversiteliler Caddesi, Ağız ve Dış Sağlığı Merkezi, Kaymakamlık, Mevlana Parkı, Cemal Gürsel Caddesi 1, Cemal Gürsel Caddesi 2, Hükümet Caddesi, İlçe Jandarma Komutanlığı ve Atatürk Sahil Parkı olmak üzere 10 durak bulunuyor.

“Yaptık, yapmaya devam edeceğiz”

Gölbaşı’ndaki etkinliklerin ve doğal güzelliklerin saymakla bitmeyeceğini belirten Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek “Görev süremiz boyunca birbirinden önemli projelere imza attık. Gölbaşı’nın kapılarını dünyaya açtık. Açtığımız projeler sadece Türkiye’de değil dünyada ses getirdi. Önemli turnuvalara ev sahipliği yaptık. Şimdi yarıyıl tatilinde Gölbaşılıları, Ankaralıları çocuklarıyla beraber ilçemizin güzelliklerini keşfetmeye davet ediyoruz. Yeşille mavinin buluştuğu Gölbaşımızın eşsiz güzellikleri vatandaşlarımızı bekliyor. Ayrıca geleceğimizin teminatı çocuklarımız için birçok etkinlik başlattık. Biz vatandaşlarımız ve çocuklarımız için buradayız. Yaptık, yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

 

Ahmet Sultan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER