Büyükşehir'den güvenli park sistemi

Başkent’e akıllı parklar geliyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların güvenliğini önceleyen yeni bir sisteme geçmeye hazırlanıyor.

Büyükşehir'den güvenli park sistemi

 İlk etapta Büyükşehir Belediyesi’ne ait 20 parkta hayata geçirilmesi planlanan “Akıllı Park Sistemi”, ilk kez Sincan Harikalar Diyarında kamuoyuna tanıtıldı.

 

PARKLARDA KUŞ UÇURTULMAYACAK

           Akıllı Şehir uygulamasını parklarda da hayata geçirmeye hazırlanan Büyükşehir Belediyesi, Başkentlilerin daha güvenli ve huzurlu bir ortamda yaşaması için en ileri teknolojiyi kullanacak.

           “Akıllı Park Sistemi”ne yapılacak ihale sonrası geçilecek parklarda kurulacak operasyon merkezi; kayıp eşya ya da şüpheli eşya bildiriminden kayıp çocuk ya da çocuk kaçırmaya, şüpheli kişi bildirimden tehlikeli bölgeye girişe kadar birçok konuda uyarı verecek.

 

HAVADAN KONTROL

             Parklardaki güvenlik kameraları başta olmak üzere havadan drone çekimi ile de olaya anında müdahale edilebilecek.

             Kara Liste’de yer alan şüpheli şahısların kolaylıkla tespit edilmesini de sağlayacak olan sistemde, kaybolan bir çocuğun bulunması halinde güvenlik görevlisi tarafından videosu canlı olarak kaydedilerek, kimliği tespit edilecek ve daha sonra ailesine teslim edecek.

 

HER PARKTA KONTROL MERKEZİ OLACAK

           Emniyet ile entegre sağlayacak olan sistem için her parkta komuta kontrol merkezi olacak. Parklardaki komuta merkezleri Büyükşehir’deki ana komuta merkezine bağlı olarak hizmet verecek.

            Akıllı operasyon merkezi sayesinde Güvenlik görevlileri de telsizler aracılığıyla anında uyarılarak, olay yerine daha hızlı şekilde intikal edecek.

            Tanıtım törenine katılan Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Erdoğan Kurtoğlu, Başkentlilerin güvenliğini öncelediklerinin altını çizerek, şöyle konuştu:

“Büyükşehir Belediye Başkanımız Doç. Dr. Mustafa Tuna, şehrimizi akıllı sistemlerle yöneterek, insanlarımızın yaşam kalitesini en üst seviyeye çıkarmak konusunu çok önemsiyor ve bu konuda oldukça hassas. Biz de bu hassasiyet ışığında parklarımızı ziyaret eden vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğini sağlamayı öncelikli amaç edindik. Teknolojiyi en ileri seviyede kullanarak güvenlik önlemlerimizi alıyor ve ortaya çıkabilecek olumsuz olayların önüne geçmeyi hedefliyoruz. Devlet Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ düsturundan yola çıkarak bu hizmetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz.”

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2018, 01:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner156

banner157