Adımlar OTİZM pedallar farkındalık için çevrildi

Ankara Kent Konseyi (AKK), toplumsal farkındalığı artırmaya yönelik projelerde Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Sivil Toplum Kuruluşları ile iş birliği yapmaya devam ediyor.

Adımlar OTİZM pedallar farkındalık için çevrildi

  AKK, Otizm Vakfı ile Başkent’te yaşayan otizmli çocuklar konusunda hafta sonunda Eymir Gölü’nde “Hem Yürüyoruz Hem Bisiklet Sürüyoruz” sloganıyla farkındalık etkinliği düzenledi.  

 

YILMAZ: “HER 44 KİŞİDEN 1’İ OTİZMLİ”

    AKK Bisiklet Meclisi, Engelli Meclisi, Eğitim Çalışma Grubu, Otizm Vakfı ODTÜ Lodos Topluluğundan birçok katılımcı ile etkinliğe katılan AKK Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, “Ankara başlangıçlar kenti ve farkındalığın da başkenti. Her açıdan her konuda Ankara farkındalığını ilan etti. EKO İklim Zirvesi’nde 95 bin kişiyle farkındalığın başkenti olduğunu ilan ettikten sonra Bisiklet Meclisimiz ve Otizm Vakfı ile her 44 kişiden 1’i otizmli olduğu gerçeğini ilan etmek üzere bir araya geldik. Eymir Gölü’nün baharın başlangıcındaki güzel fotoğrafıyla bu farkındalığı Ankaralılara ve tüm yurttaşlarımıza göstermek için buradayız” dedi.

    Otizm Vakfı Genel Sekreteri Hülya Saygı da toplumsal farkındalık konusunda yerel yönetimlerin desteğinin önemine dikkat çekerek, “Ankara Kent Konseyi ile otizm farkındalığını artırmak için bir aradayız. Herkese otizmin bir parça da olsa ne olduğunu anlatabilmek istiyoruz. Bilinmediği sürece gerçekten ayrımcılığa uğruyor bizim çocuklarımız. O nedenle farkındalık çalışmaları çok önemli ve böyle bir çalışmaya katıldığı için Belediyemize, Kent Konseyimize ve diğer bileşenlerimize çok teşekkür ederim” değerlendirmesinde bulundu.

     Farkındalık etkinliğinde hem doğa yürüyüşü yaparak hem de bisiklete binerek spor yapma fırsatı bulduklarını da söyleyen AKK Engelli Meclisi Sözcüsü Ersan Petekkaya ise düşüncülerini şu sözlerle ifade etti:

“AKK Engelli Meclisi olarak çok yoğun çalışmalar yaptık. Bu bahar ayında tüm Ankara ve tüm Türkiye'ye otizm farkındalığını duyurmak ve bu konuya dikkat çekmek için Bisiklet Meclisi, Eğitim Çalışma Grubu, Ankara Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere tüm bileşenlerimizle buradayız. Herkese katılımından dolayı teşekkür ederim.”

 

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2022, 16:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER