ABB’DEN DOWN SENDROMLU ÇOCUKLAR İÇİN YÜZME KURSU

Ankara Büyükşehir Belediyesi, down sendromlu çocuklar için yüzme kursu projesini hayata geçirdi. Kuşcağız Aile Yaşam Merkezi’nde gerçekleştirilen “Down Sendromlu Çocuklara Yönelik Yüzme Kursu”nda 8 çocuk, yüzme ve özel eğitim öğretmenleriyle birlikte 3 ay boyunca eğitim alacak.

ABB’DEN DOWN SENDROMLU ÇOCUKLAR İÇİN YÜZME KURSU

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkentte dezavantajlı grupları sosyal hayata dâhil etmek ve yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla projelerine hız kesmeden devam ediyor.

Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı, Kuşcağız Aile Yaşam Merkezi’nde ücretsiz olarak Down Sendromlu Çocuklara Yönelik Yüzme Kursu”nu hayata geçirdi.

Birebir yüzme eğitmenleri ve özel eğitim öğretmenleri eşliğinde 8 down sendromlu çocuğa 3 aylık boyunca dörder kişilik gruplar şeklinde yüzme eğitimi verilmeye başlandı. Yüzme kurslarına çocuklarını göndermek isteyen ailelerin Kuşcağız Aile Yaşam Merkezi’ne gelerek, bizzat başvuruda bulunmaları gerekiyor.

KURSLARA BAŞVURULAR DEVAM EDECEK

Vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda ABB Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı Kuşcağız Aile Yaşam Merkezi Genel Koordinatörü Selma Koç Ünal, “Vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda down sendromlu çocuklarımız için yüzme kursu başlattık. Birebir yüzme eğitmenleri ve özel eğitim öğretmenleri ile birlikte çocuklarımız yüzme öğrenmeye başladı. İlk dersler başladı ve şu an 8 öğrencimiz eğitim alıyor. Kurslarımıza başvuruları almaya devam edeceğiz” derken, Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı Kuşcağız Aile Yaşam Merkezi Özel Eğitim Öğretmeni Fatma Eser de şunları söyledi:

“Bugün yüzme derslerimize başladığımız için çok mutluyuz. Çünkü özel eğitimde yüzme öğrenme sadece yüzme öğrenme değil. Bizim için en önemlisi bu çocukların en büyük ihtiyacı kendilerini büyük bir güven kazanmak. Yüzme bunu da beraberinde getirdi. Belki büyük yeteneklerin keşfedilmesine sebep olacak. Çocuklarımızın böyle etkinliklere katılmasından dolayı çok mutluyuz.”

 

AİLELERDEN BÜYÜKŞEHİRE TEŞEKKÜR

Yüzme kursuna çocuklarıyla birlikte gelen aileler, Ankara Büyükşehir Belediyesinin gelen talepleri değerlendirerek yüzme kursunu başlatmasından duydukları memnuniyeti şu sözlerle ifade etti:

-Canan Hancı: “Belediyelere ait bütün havuzları aradım hepsinden olumsuz cevap aldım. Geçtiğimiz günlerde işitme engelliler için açılan yüzme kursu vardı. Ben de sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımın altına yorum yazmıştım ve down sendromlu çocuğum için havuz talebinde bulunmuştum. Aynı gün bana geri dönüş yapıldı ve yüzme kursu açıldı. Büyükşehir Belediyesi bu talebime kayıtsız kalmadı. Bana dönüş yapılması büyük mutluluktu. Ücretsiz olması da ayrı bir sevinç bizim için. Küçük bir yoruma bile cevap verilmesi bizi ayrıcalıklı hissettirdi. Büyükşehir Belediyesine çok teşekkür ediyorum.”

-Ünzile Demirbilek: “Çocuğum yüzmeyi çok seviyor. Özel gereksinimli bir çocuk sahibi olarak böyle kurslara ve etkinliklere çok ihtiyaç duyuyoruz. Ücretsiz olması bizim için büyük avantaj. Çocuğumu buraya getiriyorum, hem eğleniyor hem de yüzmeyi öğreniyor. Özel çocuklar için bu imkânların tanınmasından da çok memnunuz.”

https://mail.google.com/mail/u/0/images/cleardot.gif

https://mail.google.com/mail/u/0/images/cleardot.gif

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER