ABB VE ILO'DAN ORTAK ÇALIŞTAY

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Uluslararası Çalışma Örgütü Türkiye Ofisi (ILO) iş birliğiyle “İnsana Yakışır Geçim Fırsatlarıyla Dayanıklılığı ve Sosyal Uyumu Destekleme” ve “Kadınlar İçin Daha Çok ve Daha İyi İşler” projeleri kapsamında, “Türkiye'de Ev Hizmetlerinde Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Çalıştayı” düzenlendi.

ABB VE ILO'DAN ORTAK ÇALIŞTAY

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Uluslararası Çalışma Örgütü Türkiye Ofisi (ILO) iş birliğiyle “İnsana Yakışır Geçim Fırsatlarıyla Dayanıklılığı ve Sosyal Uyumu Destekleme” ve “Kadınlar İçin Daha Çok ve Daha İyi İşler” projeleri kapsamında, “Türkiye'de Ev Hizmetlerinde Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Çalıştayı” düzenlendi.

Yıldızevler Divan Otel’de gerçekleştirilen çalıştaya; Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kemal Çokakoğlu, Sağlık İşleri Daire Başkanı Seyfettin Aslan, Muhtarlık İşleri Daire Başkanı Önder Yanmaz, BelPA Yönetim Kurulu Başkanı Ferhan Özkara ile İstanbul, İzmir ve Gaziantep illerinden gelen çeşitli kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

“ÇALIŞMA HAYATININ HER ALANINDA ALACAĞINIZ ÖNLEMLER BU RİSKLERİ AZALTACAKTIR”

Düzenlenen çalıştay ile ev hizmetlerine ilişkin sektörel çalışma haklarının ve iş sağlığı ve güvenliği risklerinin daha iyi anlaşılması, çalışanların sosyal güvence ile iş sağlığı ve güvenliğine erişiminin desteklenmesi, yeni iş birlikleri ve projelerin geliştirilmesi ile kamuoyu farkındalığının artırılması hedefleniyor.

     Çalıştayın açılış konuşmasını gerçekleştiren ABB Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kemal Çokakoğlu, “Sanayi devrimiyle birlikte dünyamızda yeni kavramlar ortaya çıktı. Bunların başında daha önce gündeme getirilmeyen iş sağlığı ve güvenliği gibi bazı temel hususlar dünyanın gündemine girdi. Özellikle evde çalışanlara ilişkin iş sağlığı ve güvenliği belki de çalışma hayatının en şanssız grubuna ilişkin olması da bu çalışmayı anlamlı kılmaktadır. ABB olarak pandemi döneminde yaklaşık 30 bin kişiye yardım desteğinde bulunduk. Müzisyen, berber, işlerini kapatmak zorunda kalanlar… İlk defa bir belediye olarak evlerde temizlik için çalışmaya giden kadınlarımıza temizliğe gidemedikleri için yardımda bulunduk. Çalışma hayatının her alanında alacağınız önlemler riskleri azaltacaktır. Bu çalıştayın böyle bir alanda ve böyle bir sektörün çalışma hayatının bu kısmına yönelik düzenlenmesinden dolayı ILO temsilcilerine, ABB yöneticilerimize ve Başkent Araştırmaları Merkezi temsilcilerimize teşekkür ediyorum. Verimli bir çalışma olacağına ve büyük katkı sağlayacağına eminim” dedi.

     Çalıştayda; tarafların ev hizmetleri sektöründeki durumları, ev işçilerinin iş sağlığı ve güvenliği koşullarının iyileştirilebilmesi için bilgi ve farkındalığın artırılmasına yönelik tartışmalar yürütülerek tarafların görüşleri alındı. Sektörün durum tespitini yansıtacak ve öneriler sunacak bir çalıştay raporu oluşturulacak ve kamuoyuyla paylaşılacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER