Büyükşehir'den yerli yazılıma destek

Büyükşehir Belediyesi’nde kullanılmaya başlanan yerli yazılım “PARDUS” işletim sisteminin tanıtımını Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna yaptı.

Büyükşehir'den yerli yazılıma destek
banner181

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı sonrasında dış ekonomik baskılara karşı yerli üretimi destekleyen önemli bir karara imza atan Ankara Büyükşehir Belediyesi, TÜBİTAK ULAKBİM tarafından geliştirilen PARDUS işletim sistemini devreye soktu.

 

BAŞKAN TUNA DA KULLANDI

Kuşcağız Aile Yaşam Merkezi’nde sistem hakkında ayrıntılı bilgi veren Başkan Tuna, bu uygulamanın diğer tüm birimlerde de aşama aşama hayata geçirileceğini söyledi.

Yerli ve milli üretim çalışmalarına destek olmak amacıyla bu tür uygulamaların diğer tüm kurum ve kuruluşlara da örnek olması temennisinde bulunan ve kendisi de ilk kez yerli yazılım PARDUS’u kullanan Başkan Tuna, şöyle konuştu:

“Şu anda ilk etapta 380 bilgisayarımızda bu sistemi kullanıyoruz. Bu sayının yılsonuna kadar 3 bine çıkması için de çalışmalarımız sürüyor. Pardus yerli ve milli olduğu için buradaki yabancı yazılımların da bu işletim sistemine adaptasyonu için bir çalışma yürütülüyor.”

 

“DIŞA BAĞIMLILIKTAN KURTULMUŞ OLACAĞIZ”

         Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak yerli ve milli olan bu işletim sistemini yaygınlaştırmak ve tüm vatandaşların kullanımına sunmak için çalışma başlattıklarına dikkat çeken Başkan Tuna, sistemin kullanımının kolay olduğunun altını çizerek, şu bilgileri verdi:

“TÜBİTAK, üniversiteler ve İŞKUR ile işbirliği halinde el ele vererek gençlerin Pardus işletim sistemini öğrenmesiyle ilgili olarak da çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah gelecekte yerli ve milli yazılımlarımız gelişmiş olacak, dışa bağımlılığımız azalmış olacak. Ücretsiz bir yazılım ve işletim sistemi sayesinde hem Windows’a ödenen lisans ücretlerini hem de bazı yazılımlara para ödememiş olacağız. Bu da ekonomik açıdan ve özellikle de güvenlik açısından çok önemli bir gelişme. Milli bir mesele aslında. Ülkemizin kendisine has işletim sistemi ve yazılımları olacak. Dışa bağımlılıktan da kurtulmuş olacağız.”

 

ÖRNEK PROJE İÇİN BAŞKAN TUNA’YA TEŞEKKÜR…

Tanıtım toplantısına katılan Pardus Proje Müdürü Yürütücüsü Cengiz Çelik, Büyükşehir Belediyesi’ne ve Başkan Tuna’ya katkılarından dolayı teşekkür ederek, “Kısıtlı sayıda olsa bile devlet dairelerinde, hastanelerde, okullarda kullanımına başladık ama yaygınlaşması ve bilinirliğinin artması konusunda desteğe ihtiyacımız vardı. Büyükşehir’in desteği bizi umutlandırdı” dedi.

  Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dernekleri Federasyonu (SADEFE) Başkanı Şeref Şık ise “Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ve vatandaşlarımızın tamamına eğitim noktasında katkı sağlayacağız. Başkanımız Sayın Tuna’ya bu projeye desteğinden dolayı teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

  TÜBİTAK Ulakbim Enstitü Müdürü Mehmet Mirat Satoğlu, kullanıcıların ilk kullanımda dahi yüzde 80 başarı oranı yakaladığını vurgulayarak, “İleri derecede kullanıcılar için özel eğitimler Büyükşehir Belediyesi ile SADEFE’nin iş birliği ile burada verilecek” diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2018, 19:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner156

banner157