Büyükşehir'den çevre kirliliği ile mücadele

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent’te çevre kirliliği ile mücadelesini sürdürüyor. Zabıta Daire Başkanlığı, Etlik Eski Garajlar bölgesinde kurduğu El İlanı-Broşür Mühürleme Merkezi kurarak hizmet vermeye başladı. Merkez, vergisi yatırılmadan dağıtılan ve çevre kirliliğine neden olan ilan ve reklamlara karşı mücadele edecek.

Büyükşehir'den çevre kirliliği ile mücadele

Ankara Büyükşehir Belediyesi kent genelinde çevre kirliliğine karşı verdiği mücadelesine aralıksız devam ediyor.

     Zabıta Daire Başkanlığı, Etlik Eski Garajlar bölgesinde kurduğu El İlanı-Broşür Mühürleme Merkezi ile vergisi yatırılmadan dağıtılan ilan ve reklamlara karşı mücadele edecek.

 

EL İLANI MÜHÜRLEME MERKEZİ FAALİYETE BAŞLADI

      2464 Sayılı Belediye Gelirler Kanunu gereğince belediye sınırları içinde dağıtımı yapılan ilan ve reklam materyallerinin vergiye tabi olması nedeniyle Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, Emrah Mahallesi Etlik Caddesi No: 11 Etlik Eski Garajlar bölgesindeki Zabıta yerleşkesinde El İlanı-Broşür Mühürleme Merkezi’ni faaliyete geçirdi.

    1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren gerçek ve tüzel kişiler tarafından bastırılan el ilanı ve reklam materyalleri için (el ilanları, broşürler, kataloglar vb.) ilan ve reklam vergisi tahsisi yapılacak. “İlan ve Reklam Vergisi Tahsil Edilmiştir” ibaresinin yer alacağı mühürleme işleminin ardından el ilanı ve broşürler dağıtılabilecek.

 

ÇEVRE KİRLİLİĞİNİN ÖNÜNE GEÇİLECEK

     Zabıta Daire Başkanlığı ekiplerinin sokaklara, apartmanlara, parklara, meydanlara ve AVM’lere yapacağı denetimlerde “İlan ve Reklam Vergisi Tahsil Edilmiştir” mührü bulunmayan ve gelişigüzel bırakılan ilanlar toplanacak.

    Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisinin 16 Aralık 2016 tarihli ve 2505 sayılı kararı doğrultusunda el ilanları ve broşürler için ilan reklam vergisi bedeli 12 kuruş olarak belirlenirken, mühürsüz kullanımın tespiti halinde  cezalı mühürleme bedeli olarak adet başına 25 kuruş tahsis edilecek. Çevre kirliliğinin önüne geçmeyi amaçlayan Zabıta Daire Başkanlığı, Türk Ceza Kanunu uyarınca mühürsüz ilan dağıtan ve basanlara ayrıca idari para cezası da uygulayacak. 

 

‘‘MÜHÜRSÜZ EL İLANI DAĞITMAK SUÇTUR’’

     Mühürsüz el ilanı ve broşür dağıtmanın Kabahatlar Kanunu’na göre suç sayıldığını ve dağıtım yapılmadan önce mutlaka yetkililere başvurulması gerektiğini belirten Zabıta Daire Başkanı Mustafa Koç, yeni hizmet vermeye başlayan merkez hakkında şu bilgileri verdi:

“Ankara Büyükşehir Belediyesi El İlanı-Broşür Mühürleme Merkezi’ni faaliyete geçiriyoruz. Bildiğiniz gibi her türlü reklam materyali, el ilanı, broşür ve afiş ilan reklam vergisine tabidir. Bunun takibinde ve denetiminde çeşitli güçlüklerle karşılaşıyorduk. Bu nedenle elektronik cihazlar aldık. Bundan sonra bütün el ilanı, reklam materyali türü afişler Zabıta Daire Başkanlığının Etlik Eski Garajlar Bölgesinde açtığımız mühürleme merkezine getirilecek. Burada 2016 tarihli 2505 sayılı Büyükşehir Belediyesi Meclis kararı gereğince tanesi 12 kuruştan vergilendirilecek. Merkezimizde bulunan cihazlarımız el ilanı ve broşürleri otomatik olarak mühürleyecek. İlanda ise Ankara Büyükşehir Belediyesi ilan reklam vergisi tahsil edilmiştir mührü bulunacak. Denetimlerimiz sırasında mühürsüz, vergisi ödenmemiş el ilanı dağıtanlara idari para cezası uygulayacağız ayrıca cezalı işlemlerdeki ilanların tanesini 25 kuruştan mühürleyeceğiz. Esnafımızı bu konuda duyarlı olmaya el ilanı ve broşürlerini vergisini ödeyip mühürletmeye davet ediyoruz.”

 

MÜHÜRLEME MÜRACATI İÇİN GEREKLİ BELGELER

   El ilanı ve broşürleri mühürletmek isteyen gerçek ve tüzel kişiler (şirketler) gerekli belgeleri toplayarak Zabıta Daire Başkanlığına giderek başvurularını tamamlayabilecek.

 

Gerçek kişiler:

1-Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

2-Vergi Levhası Fotokopisi

3-İşyeri Kaşesi (Varsa)

4-Dağıtılacak broşürlerin tamamı

 

Tüzel kişiler (Şirketler):

1-İmza Sirküleri Fotokopisi

2-Vergi Levhası Fotokopisi

3-İşyeri Kaşesi

4-Dağıtılacak broşürlerin tamamı

(Broşürler mühürlenerek geri verilecektir.)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner156

banner157