Başkentli muhtarlar ABB ile çözüm masasında buluşuyor

Kent yönetiminde ‘ortak akıl’ ilkesini benimseyen Ankara Büyükşehir Belediyesi, toplumun her kesimiyle görüş alışverişinde bulunmayı sürdürüyor.

Başkentli muhtarlar ABB ile çözüm masasında buluşuyor

 Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığı tarafından başlatılan “Muhtarlar Müzakere Ediyor” programının dördüncüsü Kızılcahamam Şifa Termal Sosyal Tesisi’nde gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları Daire Başkanı Yüksel Arslan, Muhtarlık İşleri Daire Başkanı Önder Yanmaz, Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Adnan Tatlısu’nun da yer aldığı toplantıya, Mamak ilçesinden 50 mahalle muhtarı katıldı.

 

MUHTARLAR SORUN VE TALEPLERİNİ DOĞRUDAN ABB YETKİLİLERİNE İLETİYOR

    Başkentli mahalle muhtarlarının bölge sorunlarını doğrudan ABB yetkililerine iletme imkânı bulduğu toplantılarda çözüm odaklı çalışmalar yürütülüyor.

    ASKİ Genel Müdürlüğü, Fen İşleri Daire Başkanlığı, Kent Estetiği Daire Başkanlığı ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı yetkilileri ile bir araya gelen muhtarlar, kaldırımdan asfalta altyapıdan sosyal ihtiyaçlara kadar tüm talep ve önerilerini çözüm masasında dile getiriyor.

 

ARSLAN: “MUHTARLARA KAPIMIZI, GÖNLÜMÜZÜ, HER ŞEYİMİZİ AÇTIK”

    Kentte ayırt etmeden her ilçeye ve her mahalle muhtarına imkânlar ölçüsünde eşit ve kaliteli bir şekilde hizmet etmeye çalıştıklarını vurgulayan ABB İnsan Kaynakları Daire Başkanı Yüksel Arslan, Mamak ilçesindeki projeleri anlatarak şu değerlendirmelerde bulundu:

“İnsanın önce bir vicdanı olacak... 25 yılla 3 yıl kıyaslanır mı? Biz göreve geldiğimizde dolar 5,2 liraydı, çimento 200 liraydı, asfalt bitümü 1 liraydı şimdi ise 13 lira. Kentsel dönüşüm 10 yıldır ihmal edilmiş. Biz gelir gelmez kentsel dönüşümden başladık ama onların altyapı çalışmaları ve hukuki süreçleri derken biraz gecikmeli olsa da temelini attık. 10 yıl olmuş, vatandaşımız mağdur olmuş, Belediye de çok yüklü bir kira ödemiş. Dolayısıyla biz orayı inşallah görev süremiz bitmeden bitireceğiz. Mamak Metrosu’nun yapım iznini verdiler bize. Altyapı, ihale çalışmaları 2,5-3 yıl sürdü. Şu anda imza aşamasında ve Allah nasip ederse orasını da bitireceğiz. Aile Yaşam Merkezlerinin temelini attık, kreşler açtık. Elimizden geldiği ölçüde özellikle mağdur edilmiş bölgelere el dokundurmaya çalışıyoruz. Pandemi döneminde fazlasıyla sosyal yardım yaptık. Bütün iş kollarına, meslek gruplarına, başta hizmet sektörüne elimizden geldiği ölçüde yardımcı olmaya çalıştık. Ülkemizde hayırsever insanlar var. Bakkal defterini kapatamamış, vatandaşların destekleriyle kapattık. Köylerimize yardım ettik. Ellerinde kalan nohutlarını aldık. Bu nohutları yardım alan vatandaşlara verdik. Muhtarlara kapımızı, gönlümüzü, her şeyimizi açtık.”

    Başkent genelinde tüm muhtarlarla buluşmayı hedeflediklerinin altını çizen Muhtarlık İşleri Daire Başkanı Önder Yanmaz da şöyle konuştu:

“Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş’ın talebi doğrultusunda 2022 yılı içinde başlattığımız ‘Muhtarlar Müzakere Ediyor’ programı ile şu ana kadar kent genelinde 400 muhtarımızla görüşme imkânı bulduk. Hem onları birbirleriyle buluşturuyor hem de taleplerini ilgili birim yetkilileriyle dinliyoruz. Her ay bir kez ya da muhtarlarımızdan gelen talepler doğrultusunda daha fazla buluşarak programımızı yıl sonuna kadar tamamlamış olacağız.”            

    Toplantıya katılan Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Adnan Tatlısu ise Mamak’ta yaşayan şehit ve gazi yakınlarını, yaşlı, engelli ve sosyal yardım alan aileleri de Akçakoca Kampı ile Kızılcahamam Şifa Termal Sosyal Tesisi’nde ağırlamak istediklerini belirterek, “Toplantımız çok verimli geçti. Muhtarlarımızın arzularını, taleplerini aldık. Biz de elimizden geldiği kadar yardımcı olacağız ” dedi.

 

MAMAKLI MUHTARLARDAN BAŞKAN YAVAŞ’A TEŞEKKÜR

    Göreve geldiği ilk günden itibaren sağladığı desteklerden dolayı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a teşekkür eden Mamaklı muhtarlar, toplantılar sayesinde sorunlarının daha hızlı çözüldüğüne şu sözlerle dikkat çektiler:

- Çiğdem Sarıtaş (Cengizhan Mahalle Muhtarı): “2 dönemdir doğup büyüdüğüm mahallede muhtarlık yapmaktayım. Büyükşehir Belediyesinin mahalle ve insan ayrımı yapmadan herkese eşit mesafede olmasından dolayı büyük mutluluk yaşıyorum. Siyasetten uzak bir yönetim var ve bu çok güzel bir şey. Ben buna belediyecilik örneği diyorum. İnşallah Türkiye’de bu belediyecilik örneğini çoğaltarak gideriz.”    

- Doğan Kara (Türközü Mahalle Muhtarı): “Mahallemizde çok büyük sorunlar vardı. Bizim sorunlarımızı dinliyorlar. Verdiğimiz dilekçeleri, talep ettiğimiz hizmetleri anında karşılıyorlar. Köylere yapılan tohum ve mazot desteğiyle bize ilkleri yaşattığı için Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a sonsuz teşekkür ederim.” 

editör

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner156

banner157