ALTINDAĞ GENÇLİK MERKEZİ TİYATRO EKİBİ ‘İNSAN NE İLE YAŞAR’ OYUNUNUN PRÖMİYERİNİ YAPTI

Ankara Büyükşehir Belediyesinin ‘Sahneye Hazır Mısın?’ projesi kapsamında kurduğu tiyatro ekibi, Rus Yazar Lev Nikolayeviç Tolstoy’un ‘İnsan Ne ile Yaşar’ tiyatro oyunuyla sahneye çıktı. 6 aylık çalışmanın ardından sahnelenen ve 35 oyuncu ile 10 kişilik teknik ve sanat ekibinin emeğiyle ortaya çıkan oyun, Başkentli tiyatroseverlerden yoğun ilgi gördü.

ALTINDAĞ GENÇLİK MERKEZİ TİYATRO EKİBİ ‘İNSAN NE İLE YAŞAR’ OYUNUNUN PRÖMİYERİNİ YAPTI

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen kültür ve sanat projeleri meyvelerini vermeye devam ediyor.

Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından yaklaşık bir yıl önce başlatılan ‘Sahneye Hazır Mısın?’ projesi kapsamında kurulan Altındağ Gençlik Merkezi Tiyatro Ekibi Rus Roman Yazarı Lev Nikolayeviç Tolstoy’un dünyaca ünlü eseri ‘İnsan Ne İle Yaşar’ oyununu seyirciyle buluşturdu.

HAZIRLIKLAR 6 AY SÜRDÜ

Yenimahalle Belediyesi Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirilen ve Genel Sanat Yönetmenliğini Mehmet Emin Kutluca’nın yaptığı tiyatro oyunu; 35 oyuncu, 10 kişilik teknik ve sanat ekibi ile 6 aylık çalışmanın ardından sahneye taşındı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tiyatro, drama ile diksiyon eğitmeni ve oyunun yönetmeni olan Mehmet Emin Kutluca ‘Sahneye Hazır Mısın?’ projesi hakkında yaptıkları çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:

“Altındağ Gençlik Merkezi’nde takriben bir yıl önce başlattığımız bir projedir. Bir yıl boyunca oyuncularımızı yetiştirdik. İlk oyunumuz Mevlana ve Şems İlahi Aşk oyunu bu proje çerçevesinde gerçekleştirildi ve seyircilerden çok yoğun ilgi gördü. Eğitimlerimiz devam ederken ikinci oyunumuzu hazırladık. İnsan Ne ile Yaşar Tolstoy’un önemli bir eseridir. Bu dünya klasiği romanı ilk defa tiyatroya uyarlayan grup bizim ekibimiz. Bu ekibin hazırladığı oyunu hazırlarken eş zamanlı olarak paylaşmaya çalıştık. 40-50 kişilik bir ekiple hazırlandı. 6 ay süren bir prova süreci geçirdik. Sanata destek insana destektir. Bu oyuncu arkadaşlarımıza destek verildiğinde neler yapılabileceğini bugün bir kez daha gösterdik. Katkılarından dolayı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’a çok teşekkür ederiz.”

ABB KÜLTÜR VE SANATIN BAŞKENTİNDE YENİ TİYATRO OYUNCULARI YETİŞTİRİYOR

Ücretsiz olarak gerçekleştirilen tiyatro oyununa yoğun ilgi gösteren Başkentliler oyuncuları dakikalarca ayakta alkışladı.

İkinci kez sahneye çıkma deneyimi yaşayan Başkentin yeni tiyatro oyuncuları, duygularını şu sözlerle ifade etti:

-Okan Çakmak: “Altındağ Gençlik Merkezi’nde kurulan tiyatro grubunun kurucularından birisi de benim… Yaklaşık 85 öğrenci ile başladık. Şu an 50 kişilik bir ekiple sahneye çıktık. Hepsi yeni oyuncu adayımız. Aslında onların hazırladığı bir oyun demek daha doğru olur.”

-Can Ergunşah: ”Bu sene ‘Sahneye Hazır Mısın?’ projesine katıldım. Bu ikinci oyunumuz. Hocalarımıza teşekkür ediyorum, onların sayesinde buralara kadar geldik. Bir sahneye çıkıp oyun oynayabilmek kolay bir şey değil. Biz bunu bir seneden daha kısa süre içerisinde başardık ve ikinci oyunumuzu oynuyoruz. Tabii ki sahnede olmak çok büyük bir mutluluk.”

-Yasemin Demet: “Bir yıl olacak burada eğitim almaya başlayalı. Hocalarımızın sayesinde ikinci oyunumuzu oynadık. Çok heyecanlıyız, çok sevinçliyiz. Hiçbir anımız boş geçmedi ve sürekli öğrenme aşamasındayız her gün bir şeyler katıyor. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz.”

Yakup Karagöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER