ABB'de hedef: Sıfır iş kazası

Ankara Büyükşehir Belediyesi bir yandan Başkentlilerin sağlığını, güvenliğini ve huzurunu artıran projeleri hayata geçirirken bir yandan da kendi personelinin iş sağlığını ve güvenliğini sağlamayı amaçlayan çalışmalarını sürdürüyor.

ABB'de hedef: Sıfır iş kazası

  Sağlık İşleri Daire Başkanlığı, Büyükşehir Belediyesinde ‘sıfır iş kazası’ hedefiyle meslek hastalıklarının ve iş kazalarının önlenmesi amacıyla “İş Sağlığı ve Güvenliği 2022 Yılı Koordinasyon Toplantısı”nın ilkine ev sahipliği yaptı.

     ABB, EGO, ASKİ ve Büyükşehir Belediyesi bağlı iştiraklerinde görevli İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlarının katıldığı toplantıda; yaşanan iş kazalarının verilerinin tek merkezde toplanması kararlaştırıldı.

 

ORTAK ÇALIŞMA İLE İŞ KAZASI VE MESLEK HASTALIKLARININ ANALİZİ YAPILACAK

     Görevli personelin belediye hizmetlerini yerine getirirken geçirdiği iş kazası veya meslek hastalığına ait tutulan tutanak, bilgi ve belgeler bundan sonra Sağlık İşleri Daire Başkanlığı bünyesinde toplanarak analizleri yapılacak.

     Yapılacak ortak çalışma kapsamında komisyon tarafından raporlanacak veriler ve kaza sıklık oranları tek tek tespit edilecek. En fazla iş kazasının ve meslek hastalığının yaşandığı riskleri ortadan kaldırmak için gerekli önlemleri almayı amaçladıklarını belirten Sağlık İşleri Daire Başkanı Seyfettin Aslan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ankara halkının sağlığını düşündüğümüz kadar en az kendi personelimizin iş sağlığı ve güvenliğini de düşünüyoruz. Bu toplantıların amacı önce farkındalık oluşturmak, dikkat çekmek, eğitmek sonra da iş sağlığı ve güvenliği ile iş kazaları açısından bu istatistikleri tutmak. Uzmanların bu verileri değerlendirmesini sağlayarak bu kazaları önlemek için çaba sarf edeceğiz.”

     2022 yılının ilk toplantısında teorik eğitim de alan İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları düşüncelerini şu sözlerle paylaştı:

-Mesut Mercan: “Amacımız belediye personelinin güvenli ve sağlıklı bir ortamda çalışmasını sağlamak. Çalışanlarımızın iş kazasını ve meslek hastalıklarını önlemek için çalışıyoruz. Bu eğitimde de bilgilerimizi pekiştirdik ve daha ne kadar iyi çalışabiliriz onu öğrendik.”

-Yasin Akın: “Bu toplantıda EGO, ASKİ, ABB ve Belediye iştirakleriyle iş kazalarının önüne geçebilmek için ortak bir çalışma yürütüyoruz. İş kazalarını analiz ederek, kaza yoğunluk oranlarını ortaya çıkararak önlemler almaya çalışacağız.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER