Nostaljik tramvayın il tam tur sürüşünü Ramazan Şimşek gerçekleştirdi

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, Nostaljik Tramvay’ın ilk tam güzergâh deneme sürüşünü gerçekleştirdi.

Nostaljik tramvayın il tam tur sürüşünü Ramazan Şimşek gerçekleştirdi

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek’in Büyük Gölbaşı Merkezi Projesi kapsamındaki projelerinden biri olan, yerel esnafa önemli katkı sağlaması da beklenen Nostaljik Tramvay, Başkan Şimşek’in kısa sürede hizmete girecek açıklamasının ardından beklenen süreden önce deneme sürüşleri için raylar üzerine indirilmiş; Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, Üniversiteliler Caddesi üzerindeki ilk deneme sürüşünü gerçekleştirmişti. 19 Eylül tarihinde Nostaljik Tramvay’ın ilk tam güzergâh deneme sürüşünü yine Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek gerçekleştirdi. Üniversiteler Caddesi’nden başlayan tramvay, Cumhuriyet Caddesi, Cemal Gürsel Caddesi ve Ankara Caddesi güzergâhı üzerinden Atatürk Sahil Parkı’na ulaştı. Sürüş esnasında vatandaşlarla selamlaşan Başkan Şimşek, vatandaşların tramvaya ilgisi dolayısıyla teşekkür etti.

Yerel Esnafa Katkı

Başkan Şimşek, tramvay hattının hizmete girmesiyle ulaşım alternatiflerinin arttığına dikkat çekerek, “Hem rahat ve pratik ulaşımı Gölbaşı halkıyla buluşturup hem de nostaljik tramvayla Gölbaşı turizmine katkı sağlayacağız.” dedi. Başkan Şimşek sözlerine, “Amacımız Gölbaşı’nın ismini duyurmak, Gölbaşı esnafına katkı sağlamak, üniversiteli öğrencilerimizle esnafımızı buluşturmaktır.” şeklinde devam etti.

Ankara Üniversitesi, Hacı Bayram Veli Üniversitesi ve bu üniversitelerin teknokentlerinin kent meydanıyla bağlantısının sağlanacağı ifade eden Başkan Şimşek, öğrencilerin ve çalışanların sahil bandına rahatça ulaşabileceğini, esnafın da katkı göreceğini belirtti.

Başkan Şimşek, nostaljik tramvayın halka ücretsiz hizmet vereceğini belirterek, şunları kaydetti:

“Güzergâhı toplam 8 istasyondan oluşuyor, 3,1 kilometre hat uzunluğuna sahip. Üzerinde 2 adet tramvayla gidiş geliş toplam 6,2 kilometreden oluşuyor. Saatte 18 kilometre hıza sahip olan tramvayın bir turu 22 dakika sürerken bir şarjla 15 saat gidiyor. Tamamen yeşil enerjiden oluşan nostaljik tramvayın üstünde güneş enerjisi sistemi de bulunuyor. Önünde bisiklet taşıma sistemine sahip olan Taksim modeli tramvaylar ile beraber tramvay hattı aynı zamanda bisiklet yolu üzerindeki hatları da birbirine bağlıyor. Bu şekilde trafiği azaltmayı hedefleyerek vatandaşların da daha az araba kullanarak sıfır emisyona katkı yapmasını amaçlıyoruz."

Tramvay hattı üzerinde Üniversiteler, Kaymakamlık, Adliye, Tapu, Vergi Dairesi, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Sağlık Ocağı, okullar, Büyük Gölbaşı Merkezi Projesi kapsamındaki Merkez Meydanı, Jandarma ve Belediye Binası bulunuyor. Bu hatla vatandaşın ücretsiz ulaşımla kamu hizmetlerine en kolay şekilde ulaşması da hedefleniyor. 

Ahmet Sultan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER