Murat Ilıkan'dan deprem uyarısı: " Hazırlıklı olmalıyız"

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi mart ayı meclis toplantısı başladı.

Murat Ilıkan'dan deprem uyarısı: " Hazırlıklı olmalıyız"

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi mart ayı meclis toplantısı başladı.

Toplantıda bir konuşma yapan ABB Meclisi MHP Grup Başkanvekili Murat Ilıkan, “Biz Ankara olarak böyle hızlı değişimlere altyapı olarak hazırlıklımayız” diyerek. ABB hızlı bir adım atarak yeni bir stratejik plan hazırlaması gerektiğini söyledi.

ABB’nin hemen hareket geçmesi gerektiğini vurgulayan Ilıkan şöyle konuştu:

BİZ BAŞKENT ANKARA’YIZ

“Deprem, birinci dereceden etki alanını sarstığı yerler ile beraber ikinci ve üçüncü dereceden Anadolu coğrafyasını, tüm ülkeyi ve milletimizi etkileyen çeşitli faktörler doğurdu. Depremi yerinde değerlendirmek ayrı bir şeydir. Ama biz başkent Ankara’yız. Ankara olarak depremin etkileri ile ilgili biraz kendimizi düşünmeliyiz.

ANKARA BÖYLE HIZLI DEĞİŞİMLERE ALTYAPI OLARAK HAZIRLIKLI MI?

Depremin etkilediği bir göç var. Hepimiz evlerimizi açmaya ve insanlarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ama sosyolojik olarak şehirlerimizin bu göç dalgasına hazır olup olmadığını gözden geçirmemiz gerekiyor.  Göç dalgası ile Ankara’nın nüfusu yüzde 5 arttı. Biz Ankara olarak böyle hızlı değişimlere altyapı olarak hazırlıklımayız. Bir afet risk planımız var mı?

MEKÂNSAL VE YÖNETSEL BOYUTTA BİZ BUNLARA HAZIRLIKLI MIYIZ?

ABB’nin 2020 ve 2024 yılı arasında ki stratejik planına baktım. Yaklaşık 60 yerden riskten ve 10 yerde ise afetten bahsediliyor. Hatta Sosyal Hizmetler Müdürlüğü 2020 yılında ki planı hazırlarken hızlı bir göç olduğunu ve tedarik zincirlerinin bunu karşılamama riski olduğundan bahsediyor. Halı hazırdan böyle bir risk varken böyle hızlı bir göç dalgasında bizim şehrimiz buna hazır mı? Mekânsal ve yönetsel boyutta biz bunlara hazırlıklı mıyız?

ABB Meclisi MHP Grup Başkanvekili Murat Ilıkan son olarak “Biz başkentiz. Burada ki herkesin iyi niyeti ile yarınlara hem şehrimizi hem de ülkemizi hazırlamakla mükellefiz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER