GÖLBAŞI’NA 5 YILDA BİNLERCE METREKARE YEŞİL ALAN KAZANDIRILDI

Başkan Ramazan Şimşek yönetiminde Gölbaşı Belediyesi, 5 yıl boyunca ilçeye binlerce metrekare yeşil alan kazandırdı. Belediyenin serasında yetiştirilen milyonlarca çiçek toprakla buluşturuldu.

GÖLBAŞI’NA 5 YILDA BİNLERCE METREKARE YEŞİL ALAN KAZANDIRILDI

Yeşille mavinin buluştuğu Gölbaşı’nda Ramazan Şimşek’in göreve gelmesiyle birlikte yeşil alan ve ağaçlandırma çalışmalarına hız verildi. Yerli ve yabancı on binlerce turistin ziyaret ettiği Ankara’nın en hızlı gelişen ilçelerinden olan Gölbaşı’na binlerce metrekarelik yeni yeşil alan kazandırıldı.

Yeşil Başkenti Gölbaşı’nda 5 yılda 247 bin metrekare yeşil alan ve bahçe oluşturuldu. Doğasıyla ziyaretçilere unutulmaz anlar yaşatan ilçede 970 bin metrekarelik alan ağaçlandırıldı. İlçe genelinde 453 bin 185 adet ağaç, çalı ve meyve ağacı dikimi gerçekleştirildi.

Gölbaşı Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü arazisine kurulan 1000 metrekarelik kapalı serada 2 milyon 421 bin adet çiçek üretimi yapıldı. Üretilen mevsimlik ve çok yıllık bitkiler Gölbaşı’nın çeşitli noktalarına dikilerek renk cümbüşü oluşturdu.

Seralarda unutulmaya yüz tutmuş yerli tohum geleneğini yeniden canlandırmak amacıyla 1 milyon 20 bin adet salatalık, domates ve biber olmak üzere toplam organik tohum fidesi üretildi. Fideler ücretsiz vatandaşlara dağıtıldı.

Ramazan Şimşek yönetiminde aralıksız çalışmalarına devam eden ekipler Gölbaşı’na, çocukların ve ailelerin doyasıya eğlenmesi, güzel vakit geçirmesi için yeni park alanları kazandırıldı. 177 bin metrekare park yapılırken, 298 bin parkın yenileme çalışması gerçekleştirildi.

Sevgi Çiçeği’ne özel alan

Halk arasında güneş ışığından dolayı farklı renkleri yansıtması sebebiyle "Yanardöner Çiçeği" olarak da anılan, dünyada sadece Gölbaşı’nda yetişen endemik bir bitki olan Sevgi Çiçeği’nin çoğaltılması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla 6 bin metrekarelik rezerv alanı oluşturuldu.

Ankara’daki 12 adet coğrafi işaret içindeki tek çiçek olan Sevgi Çiçeği’nin ekili alan miktarı böylece 112 bin 500 metrekareye çıkarıldı.

Gölbaşı’yla özdeşlemiş Sevgi Çiçeği, Sevgi Çiçeği Sergi ve Yetiştirme Alanı, Park ve Bahçeler Müdürlüğü Sevgi Çiçeği Bahçesi ve Sevgi Çiçeği Rezerv Alanı’nda 3 farklı noktada yetiştiriliyor.

Gölbaşı, Sevgi Çiçeği’ni görmek isteyen yerli ve yabancı binlerce turist ağırlıyor.

“Gölbaşı Cazibe merkezi haline geldi”

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, “Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren vatandaşlarımıza nefes alabilecekleri alanlar oluşturabilmek için gece gündüz çalıştık. Bisiklet ve yürüyüş yolları, ağaçlandırma alanları, yeni parklarla Gölbaşı’nı yeşilin merkezi haline getirdik. Sadece Gölbaşı’ndaki vatandaşlarımız değil, Ankara’nın diğer ilçelerinden Türkiye’den vatandaşlarımız ilçemize geldi. İlçemiz güzel doğasıyla vatandaşlarımız için cazibe merkezi oldu.  Biz de doğamızı koruyarak, yeni alanlar ilçemize kazandırdık. 31 Mart’tan sonra da yeni projelerimizi ilçemize kazandıracağız” diye konuştu.

Ahmet Sultan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER