Cumhur ittifakında çatlak mı var?

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek başkanlığında Şubat ayı meclis toplantısının ikinci oturumunda gündem “sosyal tazminat dengesi” oldu.

Cumhur ittifakında çatlak mı var?

Gölbaşı Belediye Meclis toplantısında gündeme gelen ‘Sosyal Tazminat Dengesi’ kararına bütün partilerin oy birliği vererek geçmesine rağmen sırf muhalefet olmak adına, AK Parti ve CHP Grubu adına konuşanlar amaçlarının işçinin hakkını mı savunmak yoksa şeffaf belediyecilik anlayışı ile Şimşek’in açıkça görüştüm demesine rağmen zora düşürmek mi? Kamuoyu merak ediyor.

Ramazan Şimşek'in seçim öncesi memurlara sosyal denge tazminatı sözü verdiği iddia edilirken, Ak Parti ve MHP arasındaki SOSYAL DENGE TAZMİNATI tartışması 'Cumhur ittifakında çatlak mı var sorusunu akıllara getirdi 

Mecliste oy birliği kararı ile alınan sosyal denge tazminatının meclis üyeleri tarafından yeniden değerlendirilmesi talebi üzerine Başkan Şimşek alınan bir kararın tekrar alınmasının mümkün olmadığını belirterek şunları ifade etti;

“Memurlarla yapmış olduğumuz toplantıda belediyemizin mali tablosunu kendilerine izah ettim. Yasada şu geçiyor. Eğer belediyenin borcu varsa, maaşları ödeyemiyorsa sosyal denge tazminatı ödeyemez. Biz ona rağmen risk alarak %40 sosyal denge tazminatını ödedik. Ankara’da 25 ilçede sosyal denge tazminatı Gölbaşı dâhil olmak üzere 3 belediyeye verildi.  Bunların hiç biri de ödeme yapmıyor.  Sırf 1050 TL alabilmek için Ankara’dan gelen memurlar oldu. Biz tasarrufu bu yüzden aldık” dedi.

İstediğiniz kadar hakkımda kullanın

Şimşek bu konuda risk aldığını bunu da meclis üyelerinin de bunu aleyhine kullandıklarını söyleyerek; “Ramazan Şimşek olarak risk alıyorum, sizde bunu kullanabilirsiniz. Çünkü kulaklarıma geliyor. Biz uğraşıyoruz ama Ramazan Başkan vermiyor. Eğer insiyatif bana kalsaydı belediye düze çıkana kadar vermeyecektim. Memurlar oy vermezse vermesin. Ama ortada bir adalet, hak, hukuk varsa asgari ücret alan temizlik işçisi sosyal denge tazminatı almayacak, memurlar 1050 TL fazla para alacak” diyerek işçinin hakkını savundu.

 Kimsenin ekmeği ile oynamıyoruz

Kararın oy birliği ile geçtiğini tekrar hatırlatan Başkan Şimşek; “Oy birliği ile geçti tekrar oylamanın bir anlamı yok.  Olayı da kaşımanın bir anlamı yok. Biz kimsenin ekmeği ile oynamıyoruz, oynamayız da. Kimsenin siyasi kimliğine, görüşüne bakmadık. Ama hala çalışmalarınız devam ediyor. Hak dediniz peki kimin hakkı? Benim görüşümde memurun hakkı değil. Memur devletin belirlemiş olduğu parayı alıyor. Sosyal denge tazminatı hak değil. Ben hiçbir memuru rencide etmiyorum. Bugüne kadar da abi kardeş ilişkisi ile götürüyoruz. Ben adaletli olmayı hedefliyorum. Burada sokakta ki çöpçünün de hakkı var. Sosyal denge tazminatında karar alınmış, komisyona havale edilmiş. Şimdi çıkıp da şov yapmanın bir anlamı yok. Oy birliği ile geçti zaten. Oy vermeyecekler diye burada ki garibin, çöpçünün hakkını yedirmem.  

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2020, 12:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER