Başkent'te asansör ve yürüyen merdivenler bakım!

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent genelinde yaya trafiğinin yoğun olduğu noktalarda hizmet veren ancak bilinçsiz kullanım, kasıtlı olarak zarar verme ve kalitesiz imalat sonucu arızalanan yaya alt ve üst geçitlerindeki toplam 268 asansör ile 91 yürüyen merdiveni yakın markaja aldı.

Başkent'te asansör ve yürüyen merdivenler bakım!

 Kent Estetiği Daire Başkanlığı Bakım Onarım Şube Müdürlüğü ekipleri, Başkent’in dört bir tarafında asansör ve yürüyen merdivenlerin tamir ve bakım işlemi için 7/24 yoğun mesai harcıyor.

 

MMO İLE DURUM TESPİTİ YAPILIYOR

         Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın talimatıyla aktif olan ya da çalışmayan asansör ve yürüyen merdivenlerin son durumuna ilişkin envanter çalışması yapılıyor.

         Merdiven ve asansörlerin sık sık arızalanması nedeniyle gelen şikayetler üzerine Kent Estetiği Daire Başkanlığı, Makina Mühendisleri Odası (MMO) ile iş birliği yaparak Başkent genelinde aktif durumda bulunan 268 asansör ile 91 yürüyen merdivenin mevcut durumlarının emarını çekmeye başladı.

          8 Nisan 2019’dan 6 Ocak 2020 tarihine kadar çalışmayan 72 asansörün arızası giderilerek hizmete sokulurken, çalışan ve çalışmayan toplam asansörler ile yürüyen merdivenlerin son durumu şöyle:

-8 Nisan 2019: 196 asansörden 164’ü çalışırken, 32’si çalışmıyor

-6 Ocak 2020: 268 asansörden 234’ü çalışırken, 34’ü çalışmıyor

-8 Nisan 2019: 93 yürüyen merdivenden 35’i çalışırken, 58’i çalışmıyor

-6 Ocak 2020: 91 yürüyen merdivenden 37’si çalışırken, 54’ü çalışmıyor

 

TAŞERON FİRMA YERİNE BAKIM VE ONARIMI BÜYÜKŞEHİR YAPACAK

        Vatandaşların yoğun olarak kullandığı asansörlerde 2018 yılından önce 3. ve 4. sınıf malzeme kullanıldığı tespit edilirken; asansörlerin bakım, onarım ve işletilmesi faaliyetlerini yürüten yüklenici firmanın panoları değiştirerek şifreli panolar kullandığı ve bundan dolayı arızalara sadece firmanın müdahale edebildiği ortaya çıktı.

        Bu tespitin ardından harekete geçtiklerini ve özellikle asansörlerde etiket çalışması da yapmaya başladıklarını belirten Kent Estetiği Daire Başkanı Selami Aktepe, “Kent Bakım Onarım Şube Müdürlüğü personelimizi Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Metropol A.Ş.’de istihdam etmeye başladık. Teknik personel de yetiştiriyoruz” dedi. Kent genelindeki bakım onarım işlerini bundan sonra dışarıdan temin etmek yerine Büyükşehir’in kendi imkanlarıyla gerçekleştireceğine dikkat çeken Aktepe, bu sayede hem tasarruf sağlayacaklarını hem de arızalara daha çabuk müdahale edeceklerini vurguladı.

 

TEMMUZ AYINA KADAR ÇALIŞMAYAN YÜRÜYEN MERDİVEN VE ASANSÖRLER DEĞİŞTİRİLECEK

         Yürüyen merdivenlerde 2018 yılından önce kullanılan ünitelerin dış ortama uygun olmadığı, 20 yıl kullanım ömrü olan yürüyen merdivenlerin 2-3 yıl içinde kullanılmaz hale geldiğini ifade eden Kent Estetiği Daire Başkanı Selami Aktepe,

2018 yılından sonra alınan 15 yürüyen merdivenin dış şartlara uyumlu alındığını söyledi.

          “Hedefimiz temmuz ayında çalışmayan tüm asansör ve yürüyen merdivenleri çalışır hale getirmek” diyen Aktepe, çalışmayan ve ömrünü tamamlayan asansör ve yürüyen merdivenlerin yenileriyle değiştirileceğinin altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2020, 19:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER