Ulus meydanıyla ilgili proje onaylandı

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, Ulus trafiğini yer altına alarak meydanın yayalaştırılmasını sağlayacak olan projen için imzalanan protokolün uygulanması oy birliği ile kabul edildi.

Ulus meydanıyla ilgili proje onaylandı

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ankara Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokol çerçevesinde gerçekleştirilecek olan proje sayesinde Başkent büyük bir meydana kavuşacak

        Kent gündemine ilişkin önemli kararlarının alındığı Meclis’te Başkent’in tarihi ve kültürel dokusunu içinde barındıran Ulus ve çevresindeki trafiğin yer altına alınmasına dair Başkanlık yazısı görüşüldü.

          Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna’nın imzasıyla meclis gündemine gelen yazıda özetle şu ifadeler yer aldı: “

      Şehrimizin tarihi semtlerinden Ulus’ta yer alan İtfaiye( Hergelen) Meydanı’nda Melike Hatun Camii önünden başlayıp, Atatürk Heykeli’nin yer aldığı Ulus Meydanı’ndan devam ederek Roma Hamamı önüne kadar olan bölge ile Bent Deresi Kavşağı’ndan, yine Atatürk Heykeli’nin yer aldığı Ulus Meydanı’ndan devam ederek Stad Oteli arasındaki bölgedeki trafiğin tamamen yer altına alınarak bölgenin tamamen yayalaştırılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirilecek…” 

          Yazıda, Ulus'ta trafiği yer altına alarak meydanın yayalaştırılmasını sağlayacak proje için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ankara Büyükşehir Belediyesi arasında yapılacak işlerin usul ve esaslarının çerçevesini çizen protokolün 17.08. 2018 tarihinde imzalandığı kaydedildi.

          Protokol kapsamında projenin ihalesini ve yapımını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yapılacağı belirtilirken, finansmanını ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı karşılayacağı kaydedildi.  Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ise kamulaştırma, imar planlama çalışmaları, alternatif yol güzergahlarının belirlenmesi, çevre düzenlemeleri gibi tanzim edilen yükümlülüklerini ASKİ Genel Müdürlüğü ve EGO Genel Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili daire başkanlıkları tarafından yerine getirileceği vurgulandı.  

        Ulus Meydanı ve Çevresi Ulaşım Projeleri protokolün uygulanması için belediye meclisi gündemine alınan madde tüm meclis üyelerinin onayı ile oy birliğiyle kabul edildi.

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2018, 23:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner156

banner157