BELMEK sergisi açıldı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme ve El Becerileri Kursları’nı(BELMEK) bir yıllık eğitimin ardından başarıyla bitiren kursiyerlerin, yıl boyunca ürettikleri eserlerin yer aldığı serginin açılışı Altınpark’ta gerçekleştirildi.

BELMEK sergisi açıldı

 Başkentlilerin dört gözle beklediği yılsonu sergisinin açılışına Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Asım Balcı, Genel Sekreter Yardımcısı Erdoğan Kurtoğlu, çok sayıda bürokrat ve vatandaş katıldı.

 

6 FARKLI BÖLGEDE 66 KURS MERKEZİ’NDE EĞİTİM VERİLDİ 

          Ankara'nın 6 ayrı bölgesinde Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı'na bağlı olarak faaliyet gösteren BELMEK'lerdeeğitim alan kursiyerlerin çalışmalarının sergilendiği "El Emeği Göz Nuru Yılsonu Sergisi", Başkentlilerin beğenisine sunuldu.

 

"HEM OKUL HEM EKOL"

          Açılışta konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Asım Balcı, BELMEK’lerin önemine vurgu yaparak, 66 kurs merkezinde 365 usta öğreticiyle Başkentli hanımlara farklı branşlarda kurslar verildiğini söyledi.

Yılsonu sergisini gezen ve hanımlardan ürettikleri ürünler hakkında bilgi alan Balcı, “BELMEK’leribir okul ve hatta bir ekol olarak değerlendiriyoruz. Türkiye'nin en büyük yetişkin eğitim merkezi durumundaki BELMEK’lerbirçok vilayetteki kurslara da örnek oldu. Bu kurslar sayesinde kursiyerlerimiz hem yeteneklerini geliştirdi hem de meslek sahibi oldu” dedi.

         

BİRBİRİNDEN DEĞERLİ ÜRÜNLER

         Sergide; Ebru sanatı, tezhip-hat, tel kırma,trikotaş,giyim, makine veel nakışı, sim ve tel sırma,şiş dantel, mefruşat, çini, iğne oyası, elmas mozaik, dantel anglez, kırk yama, ahşap boyama, ahşap rölyef, ipek pentur, taş bebek, takı tasarımı, seramik, yorgan işi, minyatür, gümüş işlemeciliği, patchwork ve turistik el sanatlarından oluşan31 ayrı branşta,birbirinden değerli ürünler sergileniyor.

 

BAŞKENTLİLERDEN SERGİYE YOĞUN İLGİ

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği BELMEK yılsonu sergisini gezen Sevilay Bahadır, sergiyle ilgili düşüncelerini, “İçeri girdiğim anda kadınlarımız ne kadar marifetliymişler dedim.Patchwork ve mefruşat alanını çok seviyorum.BELMEK’lerin emeklilik dönemimizde biz kadınların pozitif enerjisini ortaya çıkardığını düşünüyorum” sözleriyle dile getirdi.

Gün boyu sergiyi büyük bir hayranlıkla gezdiğini anlatan Leyla Adalı adlı bir başka vatandaş da, “Büyük emeklerle hazırlanmış harika bir sergi olmuş. Tek kırma, mefruşat, çini birçok alanda çalışmalar yapılmış. Ben de BELMEK kurslarına katılıp böyle güzel işler yapmak istiyorum” diye konuştu.

          El sanatlarının başarılı örneklerine ev sahipliği yapan "BELMEK El Emeği Göz Nuru Yılsonu Sergisi"6 Mayıs tarihine kadar açık olacak.

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2018, 01:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner156

banner157