Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kısmi kapanmaya geçiyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından koronavirüsle mücadelede Ramazan ayı boyunca uygulanacak kısıtlamaları açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kısmi kapanmaya geçiyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından koronavirüsle mücadelede yeni alınan kararları açıkladı.

Erdoğan, "Kısmi kapanmaya geçiyoruz" ifadeleriyle yeni kısıtlamaları şu şekilde sıraladı;

- Hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulaması sürerken, hafta içi sokağa çıkma sınırlamasını saatleri akşam 19.00-sabah 05.00 olarak güncellenmiştir.

-Şehirlerarası seyahatlere izin verilmeyecektir.

 -65 yaş üstü ve 18 yaş altının şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanma sınırlamasını yeniden getiriyoruz.

-Kamuda saat 16.00'da bitecek şekilde dönüşümlü ve esnek mesai yaygınlaştırılacak, hamileler ve kronik hastalığı olanlar ile, 10 yaş altı çocuğu bulunan kadın personel idari izinli sayılacaktır.

-Şartları uyan özel sektör firmaları da teşvik edilecektir. 

-8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitimle faaliyetlerini sürdürecektir.

-Kafe, kıraathane, lokal, çay bahçesi, spor salonu vb. mekanlar faaliyetlerine bayram sonrasına kadar ara verecektir.

-Lokanta vb. işletmeler ise sadece belirlenen saatlerde paket ve gel-al şeklinde çalışmalarını yürütecektir.

-Nişan, kına, nikah, genel kurul vb. bütün toplantılar ile kapalı alanlarda yapılan etkinliklerin tamamı bayram sonrasına kadar ertelenmiştir.

-Konaklama tesisleriyle evlerde toplu fitar vb. organizasyonlar gerçekleştirilemeyecektir. 

-Konu ile ilgili ayrıntılar İçişleri Bakanlığı genelgesiyle duyurulacak, yarın akşam saatiyle başlayacaktır." 

"Çok daha kalıcı kararlar alabiliriz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk 2 haftalık sürecin ardından yeni tedbirlerin alınabileceğini ifade ederken " AB başta olmak üzere pek çok yerde süren kısıtlamaların kademeleri gerisinde kalmamak için gayret gösteriyoruz. Aşılamada toplamda 19 milyonu bulan rakamımızla dünyada ilk sıralarda yer alıyoruz. Tedarik imkanlarını geliştirerek bu rakamı arttırmak içinzorluyoruz. Vaka artışında ister istemez tedbirleri sıkılaştırmak zorunda kalıyoruz. Bugünkü toplantımız süreci tüm boyutlarıyla yeniden değerlendirdik. Ramazan ayının ilk 2 haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulamasına geçiyoruz. 2 haftalık dönemde beklediğimiz durumda iyileştirme olmazsa çok daha kalıcı kararlar alabiliriz. Aşı sırası gelenlerin bu imkanı derhal değerlendirmelerini istiyorum. Aşının vaka ve vefat sayısını düşürmesi rakamlarla tespit edilmiştir." diye konuştu.

editör

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner156

banner157