Büyükşehir Belediyesi 8 Mart'ta başkentli kadınlarla buluştu

Ankara Büyükşehir Belediyesi, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” nedeniyle Ayaş, Elmadağ, Polatlı ve Çubuk ilçelerinde yaşayan ve Anıtkabir’i daha önce hiç görmeyen 80 kadını Anıtkabir’e getirdi.

Büyükşehir Belediyesi 8 Mart'ta başkentli kadınlarla buluştu

Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Halit Özdilek, BELPA Yönetim Kurulu Başkanı Ferhan Özkara ve Kadın Aile Şube Müdürü Özlem Süreyya Karaman’ın da katıldığı Anıtkabir ziyaretinde, kırsalda yaşayan kadınlar duygu dolu anlar yaşadı.

 

KIRSALDA YAŞAYAN KADINLARDAN ANITKABİR’E İLK ZİYARET

    Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak Dünya Kadınlar Günü’nü hep bir arada kutlamak istediklerini belirten BELPA Yönetim Kurulu Başkanı Ferhan Özkara, şöyle konuştu:

“Daha önce Anıtkabir’e hiç gelememiş, Ata’mızı ziyaret edememiş 80 kadınımızı 4 ilçemizden belirleyerek Ankara’ya getirdik. Önce küçük bir kent gezisi yaptırdık. Daha sonra Anıtkabir’e gelerek mozoleye çelenk bıraktık. Bu etkinlikten çok memnun kaldılar. Ben de bir kadın olarak ‘Haydi kadınlar kendinize hedef koyun ve inanın’ diyorum.”

    Anıtkabir’i ilk kez ziyaret ettiklerini ifade eden kadınlar, duygularını şu sözlerle ifade ettiler:

-Halime Çotak: “Ben hiç Anıtkabir’e gelmemiştim. Büyükşehir Belediyesi sağ olsun bize kadınlar günü hediyesi olarak Anıtkabir ziyareti gezisi düzenledi. Anıtkabir’i ilk kez görünce duygulandım. Burada olmaktan çok mutlu oldum.”

-Menel El Hassun: “Iraklıyım, 7 senedir Türkiye’de yaşıyorum. Anıtkabir’e ilk kez geliyorum ve duygulu anlar yaşadım. Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a bu etkinliği düzenlediği için teşekkür ederim.”

-Hafize Poyraz: “Elmadağ’dan geldim. Tüm kadınların öncelikle kadınlar gününü kutluyorum. Ata’mızı ziyarete gelmek beni çok heyecanlandırdı. Böyle bir etkinlikle ilk kez Anıtkabir’e geliyorum. Kadınlar gününde burada olmak beni daha çok duygulandırdı. Büyükşehir Belediyesine bu etkinliği düzenlediği için teşekkür ediyorum.”

 

AŞTİ’DE VE ANKARA ZABITASI’NDA KADINLAR GÜNÜ KUTLANDI

    Ankara Büyükşehir Belediyesi BUGSAŞ A.Ş. de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde AŞTİ’de “Cumhuriyet’in İlk Kadınları” adlı sergiye ev sahipliği yaptı.

    AŞTİ’nin kadın personeli ile bir araya gelen BUGSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Ankara Zabıtası Daire Başkanı Mustafa Koç, daha sonra Zabıta Daire Başkanlığı’nda kadın zabıtalarla bir araya geldi. Kadın zabıtaların özveriyle çalıştığını anlatan Koç, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yüce Atatürk’ün dediği gibi ‘kadınlarımızı yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layık kılmak’ hepimizin elindedir. Başkanımız Mansur Yavaş’ın kadınlara değer veren bu öncü vizyonu hepimize görevler yüklemektedir. Ankara değişti, Türkiye de değişecek. Kadınların kendilerini her anlamda güvende hissedeceği, ihtiyaç duyacakları anda da Mansur Yavaş belediyeciliğini yanlarında bulacakları bir Başkent yaratmaktır.”

   Ankara Zabıtası’nda kadın personele kırmızı karanfil ve şal hediye eden Koç, cağ kebabı ikramında da bulundu.

 

KADIN PERSONELE ÇİÇEKLİ SÜRPRİZ

    Sosyal Hizmetler, Kültür ve Sosyal İşler, Destek Hizmetleri ile Kent Estetiği Daire Başkanlığı’nın iş birliğinde düzenlenen etkinlikler kapsamında kadın personel güne çiçek sürpriziyle başladı.

    Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu önünde kadın personele çiçek dağıtımına katılan Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Lale Bektaş, “Cinsiyet eşitsizliğine, sömürüye, adaletsizliğe karşı mücadele günüdür bugün. Kadının yeniden kendini yarattığı farkındalık günüdür. Biz kadınlar haklarımızı birçok Avrupa ülkesinden bile önce aldık. Gazi Mustafa Kemal Atatürk bize seçme, seçilme hakkını tanıdı buradan sevgi ve minnetle anıyorum” dedi.

 

KADIN FUTBOL TAKIMLARI ARASINDA DOSTLUK MAÇI

    Ankara Büyükşehir Belediye FOMGET Kadın Futbol Takımı ve Afyon İdmanyurdu Kadın Futbol Takımı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Yenimahalle Hasan Doğan Stadı’nda dostluk maçı oynadı.

    Müsabakayı FOMGET Kadın Futbol Takımı 2-0 kazanırken, maçı izleyen Destek Hizmetleri Daire Başkanı Yalçın Demirkol, “Kadınlar bizim kıymetlimiz ve baş tacımızdır. Her alanda başarılı olmalarını diliyorum” dedi. Kadın futbolcular da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde farkındalık yaratmak ve kadına karşı şiddete hayır demek amacıyla dostluk maçına katıldıklarını söylediler:

-Damla Köse (FOMGET Kadın Futbol Takımı Kaptanı): “Kadına şiddete karşıyız. Ankara Büyükşehir Belediye FOMGET Kadın Futbol Takımı olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz.”

-Dilan Akarsu (Afyon İdmanyurdu Kadın Futbol Takımı): “Afyon İdmanyurdu olarak kadınların Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum. Böyle bir organizasyonu düzenlediği için Ankara Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyorum.”

-Sultan Afyalı (Afyon İdmanyurdu Kadın Futbol Takımı): “Ülkemizdeki kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarım. Kadınlarımızın her zaman yanındayız.

-Sema Polat (FOMGET Kadın Futbol Takımı): “8 Mart Dünya Kadınlar Günümüz kutlu olsun. Bugün de yanımızda olan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’a teşekkür ederim.”

-Nagehan Bulut (Afyon İdmanyurdu Kadın Futbol Takımı): “Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlarım.”

 

ANKARA KENT KONSEYİ’NDEN PANEL VE SERGİ

    Büyükşehir Belediyesi Kadın Danışma Merkezi kadınlar günü nedeniyle Ankara Kent Konseyi, UN WOMEN, UNHCR, UNFPA, Uçan Süpürge, Ankara Barosu ve Kız Başına Platformu ile iş birliği yaparak birçok etkinliğe imza attı.

    Ankara Kent Konseyi (AKK) Gençlik Parkı Kabul Salonu'nda “Ankara'da Müzecilik: Kültür, Sanat ve Turizm Hayatında Kadın” konulu bir panel düzenledi. Sanatçı Pınar Ayhan’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele; Gökyay Satranç, Spor ve Kültür Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Birten Gökyay, Erimtan Müzesi Müdürü Nazan Gezer, Rahmi Koç Müzesi Müdürü Özgür Ceren Can ve Mustafa Ayaz Müzesi Müdürü Nilay Ayaz konuşmacı olarak katıldı. ABB TV'den canlı yayınlanan panelin açılış konuşmalarını Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu Başkent Toplum Eğitim Merkezi Başkanı Şule Çınar ve Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Lale Özgenel yaptı.

 

BAŞKAN YAVAŞ’IN MESAJI

    Panele yoğun programı nedeniyle katılamayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın şu mesajı damgasını vurdu:

“Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak, kadınlarımızın başarılarla dolu hikayelerini yazmaları amacıyla birçok alanda çalışmalarımızı sürdürüyor, toplumumuzun mimarı olan kadınlarımızı her alanda desteklemeye çalışıyoruz. Bizler Ankara’yı daha güvenli, cinsiyet eşitsizliğine karşı bir kent haline getirerek, kadınlarımızın korunmaya ihtiyaç duymadıkları bir gelecek için çalışmaya devam edeceğiz.

Bu doğrultuda, çalışmalarımızda sunduğu tavsiye kararlarla bize yol gösteren, Ankaralılarla aramızda bir iletişim köprüsü gören Ankara Kent Konseyi’ni de aldıkları ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Konsey’ unvanı için tebrik ediyorum. Paneli ve sonuçlarını bizlere bir yol haritası çizeceği için önemsiyor ve yakından takip edeceğimi bildiriyor, tüm değerli katılımcılara ve panele ev sahipliği yapan Ankara Kent Konseyi yönetimimize en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

   Panele katılan Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Halit Özdilek ile birlikte katılan Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş ise, “Kadınlarımızın korunmaya değil, mutlu, huzurlu ve özgür olmaya ihtiyaçları var. Bunu el birliğiyle gerçekleştirmemiz gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda çok hassasız. Bizim için bir gün değil her gün Kadınlar Günü. Tüm çalışmalarımızda da buna çok dikkat ediyoruz. Daha iyi çalışmalara imza atacağız” diye konuştu. 

 

KADINLARIN ELİNDEN SERGİ

    Ankara Kent Konseyi Kültür ve Sanat Çalışma Grubu, 80 kadın sanatçının eserlerinin yer aldığı sergiyi Başkentlilerle buluşturdu.

    Resim, heykel ve seramik eserlerinin sergileneceği sergi, Gençlik Parkı Kabul Salonu’nda 21 Mart’a kadar gezilebilecek sergide ayrıca Ankara’nın kültür ve sanat hayatında iz bırakan kadın sanatçı Prof. Dr. Hamiye Çolakoğlu’nun eserleri de görülebilecek.

    Kadın emeğinin en güzel örneklerinin sergilendiği serginin Başkentli kadınların yoğun ilgisiyle karşılaştığını belirten Büyükşehir Belediyesi Kadın Çalışmaları Birim Şefi Şenay Yılmaz, “5 gün boyunca 18 ayrı etkinlikle kadınlar gününü kutlayacağız. Kentin her yerindeyiz. Sadece merkezde değil kırsal bölgelerde de kadınlarımızla bir arada olacağımız bir dizi program gerçekleştireceğiz. Hafta sonuna kadar yapacağımız etkinliklerimizle kadınları görünür kılmaya, onların gücüne güç katmaya çalışacağız” derken, AKK Yürütme Kurulu üyesi Ceren Anadol da düşüncelerini “Toplumsal cinsiyet eşitliğinin farkında bir yapı olarak Türkiye'de ilk defa bir kent konseyi ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı’ kent konseyi oldu. Bunun için de ayrıca gurur duyuyoruz” sözleriyle paylaştı.

    Programının sonunda Ankara Kent Konseyi Gençlik Parkı Etkinlik Alanı’ndan hareket eden “Pedallayan Kadınlar” grubu üyeleri Anıtkabir’e kadar bisiklet sürdü. 

 

ANKARA KALESİ KADINLAR İÇİN AYDINLANDI

   Kent Estetiği Daire Başkanlığı da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Başkentli kadınları unutmayarak, Ankara Kalesi’ni ışıklandırdı.

   Türk Bayrağı ile birlikte Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın” sözleri ile Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın Dünya Kadınlar Günü mesajı Ankara Kalesi’ne yansıtıldı.  

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2021, 13:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner156

banner157