Başkent kart dağıtımı başkentli çiftçilerden yoğun ilgi görüyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’te kırsal kalkınmayı önceleyen ve yerli üretime katkı sağlayan desteklerini sürdürüyor.

Başkent kart dağıtımı başkentli çiftçilerden yoğun ilgi görüyor

Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, üreticilerin tarımsal harcamalardan olumsuz etkilenmemesi ve üretime teşvik edilmesi amacıyla bundan sonra yapılacak kırsal destekleri “Başkent Kart” üzerinden çiftçilere ulaştırmayı hedefliyor. İlçelerde dağıtımı tamamlanan ancak ABB Hizmet Binası’nda devam eden Başkent Kart dağıtımına yerli üreticiler yoğun ilgi gösteriyor.

 

“ÇİFTÇİNİN BABASI MANSUR YAVAŞ OLDU”

     Bugüne kadar toplam 32 bin 886 çiftçi ‘Başkent Kart’ başvurusunda bulunurken, son olarak Haymana ilçesinde ABB Fen İşleri, ASKİ ve Ziraat Odası’na giderek kartlarını teslim alan yerli üreticiler, Başkent Kart uygulaması ile ilgili düşüncelerini şu sözlerle ifade ettiler:

-Ayten Özkök: “Bu kartla bize destek sağlanacağı için teşekkür ediyoruz. Geçen senelerde desteklerden haberim olamadı ama bu sene tüm desteklerden yararlanmaya başladım. Bu desteklerin bize çok faydası olacak.”

-Mehmet Er: “Başkent Kart üzerinden desteklerin veriliyor olması bizim işlerimizi hızlandırdı. Geçen sene tüm desteklerden yararlandım. Tüm ürünlerden çokça verim aldım.”

-Hasan Candoğan (Haymana Sarıgöl Mahalle Muhtarı):“Haymana ve köyüm adına Mansur Başkan’a sonsuz sevgilerimi sunuyorum. Ekilmeyen tarlalarımız Mansur Başkan sayesinde ekilmeye başladı. Geçen sene tarlalarımızı ekmeyecektik, Büyükşehir son dakika yetişti. Ektik tarlalarımızı ve çiftçiliğe umutla bakmaya başladık.”

-Ömer Faruk Öztürk: “Mazot ve gübre pahalı olduğu için Büyükşehir’in bu desteği bizim için çok avantaj oldu. Bu destekler bize cesaret verdi ve yeniden çiftçiliğe döndük. Başkent Kart aracılığıyla desteklerin yapılması bizi rahatlatacak ve hayatımızı kolaylaştıracak.”

-Himmet Tosun: “Geçen sene tüm tohum desteklerinden aldım. Başkent Kart teknolojisi ile şimdi de yardımcı olacaklar. Hizmet budur. Nasıl sosyal yardımlar kart üzerinden yapılıyorsa çiftçilere de bu kart üzerinden yapacaklar. Bize umut ışığı oldu. Tarlalarımızı ekmeye başladık.”

-Bektaş Öztürk: “Çiftçi olarak geçen yıllar zor durumdaydık. Mansur Yavaş bize yetişti. Bir Ankaralı olarak Akaralı’nın derdini anlıyor. Çiftçinin babası Mansur Yavaş oldu.”

-Bahattin Beştepe: “Ankara Büyükşehir Belediyesi bizlere 5 ay önce buğday yardımı yapmıştı şimdi de mazot desteğine başladı. Yerli üreticilere vermiş olduğu desteklerden dolayı Başkanımız Mansur Yavaş’a teşekkür ederim.’’

-Cüneyt Yılmaz: “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş 3 yıldır bizlere her konuda destek verdi. Traktörüme mazot alamıyordum, Başkent Kart sayesinde artık mazot alabileceğim.’’

-Figen Ökmen: ‘‘Mazotlar çok pahalı Başkent Kart sayesinde artık mazot alabileceğiz. Bu mazot desteği olmasaydı kredi çekmeyi düşünüyordum.”

-Hatice Çevik: “Ankara Büyükşehir Belediyesi bizlere her konuda destek oluyor. Önce gübre desteğinden faydalanmıştım bugün de mazot desteğinden faydalanmak için Başkent Kartımı almaya geldim emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.’’

-Zehra Çalış: ‘‘Bu zor zamanda başlatılan mazot desteğinden çok memnunum. Ankara Büyükşehir Belediyesi bizlere elinden geldiğince yardım ediyor.’’

-Ömer Kılınçar: ‘‘Çiftçiler son zamanlarda yaşanan kuraklık ve fiyat artışlarından olumsuz etkilendi. Ankara Büyükşehir Belediyesinin yerli üreticilere vermiş olduğu destekler çok önemli. Bu destekler olmasaydı daha az ekim yapmayı düşünüyorduk.”

-Ramazan Saylan: “Ankara Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle gübre aldık şimdi de mazot alacağız.  Bu destekler olmasaydı durumumuz çok kötüydü.”

-Halil İbrahim Özcan: ‘‘Mercimek ve buğday hizmetinden faydalandım bugün de mazot desteğinden faydalanmak için Başkent Kartımı almaya geldim.”

-Gürhan Tahınman: “Belediyemizin sunduğu başkent kart desteğinden çok memnunum. Bütün çiftçiler için çok kullanışlı olacak. İnsanlara tarımsal desteğin verilmesi güzel bir şey. Çiftçilerimizin beklentisi de bu yönde. Bu projelerin devamını diliyorum.”

-Ahmet Ayyılmaz: “Ben küçük bir dönümde ekim yapıyorum. Büyük yer ekmek için bu destekler umut verici.”

-Necati Keskin: “Bu nimetten yararlanmak bizim için yararlı oldu. İşimizi artık daha kolay göreceğiz. Kırsal destekler bizi rahatlatıyor. Geçen sene kıtlık vardı çok zarara uğradık o nedenle bu destekler bize çok iyi oldu.”

-Hikmet Atalay: “Bu desteklerden faydalanmak bizi sevindiriyor. Çiftçiler her geçen gün zarar ediyor. Belediyenin yaptığı destekler bizi rahattı. Destekleri kart üzerinden almak da bize kolaylık sağlayacak.”

-Bilal Aydın: “Biz çiftçi olarak ne mazot ne gübre alamıyoruz. Çiftçilere yapılan bu destekler güzel bir hizmet. Ekonomik olarak bütçeme katkısı olacak. Çiftçiye sağlanan bu destekler bizim için değerli.”

-İsmet Fuat Kılıç: “Yılda 250 dönüm yer ekiyorum. Verilen desteklerden faydalanabildiğim kadar faydalanıyorum. Ülke ekonomisine elimizden geldiğince destek olmaya çalışacağız. Bu destekler olmasaydı ben tarlamı ekmeyecektim. Mansur Başkan’a bu desteklerinden dolayı hürmetlerimi iletiyorum.”

 

ÇİFTÇİLERE YÖNELİK ONLİNE MAZOT DESTEĞİ BAŞVURULARI SONA ERDİ

    Ankara Büyükşehir Belediyesinin Başkentli yerli üreticilere yönelik başlattığı “Mazot desteği” için 12 Ocak 2022 tarihinde başlatılan online başvurular ise sona erdi.

Başkentli yerli üreticilerin girdi maliyetlerini düşürmek ve üretimden kopmamalarını sağlamak amacıyla  baskenttarim.ankara.bel.tr adresi üzerinden online olarak alınan mazot desteği için toplam 20 bin 681 çiftçi başvurdu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER