AKK'den Engelliler haftasında "Bilimden Sanata Engellilik" paneli

Kent gündemini yakından takip eden ve yaptığı projelerle toplumsal farkındalığı artırmayı amaçlayan Ankara Kent Konseyi (AKK), “10-16 Mayıs Engelliler Haftası” nedeniyle özel bir panele ev sahipliği yaptı.

AKK'den Engelliler haftasında "Bilimden Sanata Engellilik" paneli

  Gençlik Parkı Kabul Salonu’nda düzenlenen panele; AKK Başkanı Halil İbrahim Yılmaz ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın eşi Nursen Yavaş’ın yanı sıra İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ayfer Yılmaz, CHP Milletvekili Çetin Arık, ABB Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Adnan Tatlısu, AKK Engelli Meclisi Başkanı Ersan Petekkaya ve çok sayıda davetli katıldı.

 

AKK BAŞKANI YLMAZ: “PROJELER ORTAK AKILLA ORTAYA ÇIKTI”

    Engelli vatandaşların sosyal hayata kazandırılması ve yaşadıkları sorunların çözümüne yönelik çalışmaların masaya yatırıldığı “Bilimden Sanata Engellilik” adlı panelin açılış konuşmasında önemli değerlendirmelerde bulunan Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, şöyle konuştu:

“Bu kentte şöyle talihsizlikler yaşadık, Cumhuriyet’in Başkent’inde 6 milyon birey yaşıyor. 500 metre yürüyemiyorsunuz, kaldırımın devamlılığı yok. Buradaki engel sorumluluk alanlarındı. Bu konuda Ankara Kent Konseyi ezberleri bozdu. Toplumun tüm kesimini buluşturdu. Sıfır bütçeyle öyle güzel projeler ortaya çıktı ki. Bu projeler ortak akılla ortaya çıktığı için buna kimse itiraz edemedi. Ankara Kent Konseyi bu engelleri kaldırmak için bundan sonra da durmadan yoluna devam edecek.”

    ‘Engelsiz Başkent’ hedefi doğrultusunda toplumun her kesimiyle iş birliği yaptıklarına dikkat çeken Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Adnan Tatlısu da, “Kimimizin akrabası, kimimizin komşusu, kimimizin çocuğunun bir engeli var. Bizzat engelli olarak hayatını sürdüren milyonlarca insan var. Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak engelli vatandaşların yaşamını kolaylaştırmak ve yaşadıkları sorunları beraber çözmek amacıyla üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmeye çalışıyoruz” dedi. Yerel yönetimlerle STK’ler sayesinde Başkent’te toplumsal farkındalığın oluşmaya başladığına dikkat çeken AKK Engelli Meclisi Başkanı Ersan Petekkaya ise “Ankara’da 3 yıldır engellilik adına güzel şeyler olmaya başladı. Bu kapsamda AKK Engelli Meclisi olarak haklar ve sorunlar konusunda kamuoyunun dikkatini çekmek üzere çalışmalar yürütüyoruz. Bugün bizlerle olan herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

SİYASETÇİLER, AKADEMİSYENLER VE AİLELER GÖRÜŞLERİNİ PAYLAŞTI

    Prof. Dr. Ayşe Sanem Şahlı moderatörlüğünde gerçekleşen “Bilimden Sanata Engellilik” adlı panelde; Prof. Dr. Erol Belgin ‘Geçmişten Günümüze Engellilik’, Prof. Dr. Nezihe Şentürk de ‘Engelli Çocuklarda Müziğin Kullanımı ve Önemi’ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

   Prof. Dr. Tülin Düger ‘Eğitim Sistemi İçerisinde Engelli Olmak’ konusunda görüşlerini dile getirirken, Uzman Odyolog Özlem Bidav ise ‘Özel Eğitim-Rehabilitasyon Sürecinde Engelli Bireyler’ başlıklı sunum gerçekleştirdi. Konuşmacı olarak panele katılan Otizm Vakfı Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Hülya Saygı da ‘Engelli Bir Çocuğa Sahip Olmak’ üzerine deneyimlerini aktardı.

   Panelin açılış konuşmasında ayrıca CHP Milletvekili Çetin Arık da engelli vatandaşların günlük hayatta karşılaştığı sorunları anlatarak, şöyle konuştu:

“Özel gereksinimli bireyler için sosyal hizmet politikaları oluştururken odak özel gereksinimli bireyin bağımsız yaşam hakkının tesis edilmesi olmalıdır. BM Engelli Hakları Sözleşmesi de buna dikkat çekmiştir. Türkiye’de durum tam tersidir. Türkiye’de olmayan ya da yeteri kadar anlaşılmayan bir konu ise kent hakkı kavramıdır. Bu kavram kentteki ortak mal ve hizmetlere o kentte yaşayan bireylerin eşit bir şekilde erişebilmesini ve hizmetlerden yararlanmasını ifade eder. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve çalışma arkadaşlarına teşekkür etmek istiyorum. Ankara’yı Ankaralılarla birlikte yönetiyor. Toplumun talepleri doğrultusunda kararlar alıp çözüm üretiyor.”

     İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ayfer Yılmaz da, “Önceliklerimizden bir tanesi toplumsal sorunlara bakış açımızdı ve duyarlılığımızı ortaya koymaktı. Özellikle engelli vatandaşların sorunlarına ayrı bir önem verdik. Çözüm odaklı olarak önem vermeye devam edeceğiz. Engellilik düşüncelerimizde, bizler hak temelli bir yaklaşım olarak görüyor ve engelli haklarını bir yaşam hakkı olarak nitelendiriyoruz. Ankara Büyükşehir Belediyesi ve AKK çok başarılı projeler yürütüyor ” dedi.

    Program kapsamında koro Şefi Tuncay Baytemur’un yönettiği “Engelli Meclisi Özel Bireyler Karma Korosu” müzik dinletisi gerçekleştirirken, AKK Gençlik Meclisi de atölye çalışmasıyla farkındalık yarattı.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER