AKK'den Avrupa'da bir ilk: Çevre ve İklim Meclisi Olağan Genel Kurulu toplanıyor

Ankara Kent Konseyi tarafından iklim değişikliğine karşı dikkat çekmek amacıyla kurulan AKK Başkent Ankara Çevre ve İklim Meclisi, ilk olağan genel kurul toplantısı gerçekleştirilecek.

AKK'den Avrupa'da bir ilk: Çevre ve İklim Meclisi Olağan Genel Kurulu toplanıyor

AKK Başkent Ankara Çevre ve İklim Meclisi, 4 Haziran Cumartesi günü saat 11.00’de Ankara Kent Konseyi Kabul Salonu’nda düzenlenecek genel kurulda, gönüllü delegelerin katılımıyla oylama yapılacak.

 

AKK BAŞKANI HALİL İBRAHİM YILMAZ: AKK ÇEVRE VE İKLİM KONUSUNDA ÖNCÜLÜK EDİYOR

     Küresel bir kriz haline gelen iklim değişikliği konusunda Ankara’nın dünya markası olma yolunda ilk adımını EKO İklim Zirvesi ile attığına dikkat çeken Ankara Kent Konseyi (AKK) Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz ortak akılla çevre ve iklim konularında öncü olmaya devam edeceklerini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Daha yaşanır bir dünyanın hikâyesi başlangıçlar kenti Ankara’da yazılmıştır. Zirve’nin Türkiye’ye ve tüm insanlığa büyük kazanımlar sağlayacağını gördük. Şimdi de Ankara Kent Konseyi olarak dünyanın bu en büyük sorununa karşı önemli bir adım atıyor, Çevre ve İklim Meclisi’nin kuruluşunu tamamlıyoruz. O gün dileyen herkes gelip oy kullanabilir ve meclis çalışmalarında yer alabilir.”

 

AKK İLKLERİN ADRESİ OLMAYA DEVAM EDİYOR

     AKK Başkan Yardımcısı ve Eko İklim Proje Koordinatörü Ceren Anadol da Başkent’te birçok ilke ev sahipliği yaptıklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Dünyanın ilk iklim fuarı olan EKO İklim Zirvesi aynı zamanda Ankara’nın en büyük organizasyonu oldu. Sahip olduğumuz değerler dün nasılsa bugün de öyle kalsın mottosuyla hareket ediyoruz. Bu nedenle iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini en aza indirmek adına Kent Konseyleri içinde bir ilk olacak Başkent Ankara Çevre ve İklim Meclisi’nin olağan genel kurulunu yapmaya hazırlanıyoruz. İklim kriziyle mücadelede en önemli yerlerden biri Ankara Kent Konseyi olacak.”

    AKK Başkent Ankara Çevre ve İklim Meclisi kurucu sözcüsü Ömer Şan ise çevre ve iklim krizine duyarlı herkesi Ankara Kent Konseyi’ne davet ederek, AKK bünyesinde ‘Suya Saygı Buluşmaları’ ile başlayan farkındalığın AKK Başkent Ankara Çevre ve İklim Meclisi ile büyüyerek devam edeceğinin altını çizdi. Avrupa’da ilk kez kurulan çevre ve iklim meclisi olduklarına dikkat çeken Şan; kuruluşun tamamlanması, alt çalışma grupları ile iklim değişikliği ve çevre konularında bilimsel, toplumsal çalışmalarla Ankara ve ülke genelindeki planlamalara katkı sunmayı hedeflediklerini de söyledi.

     TOD Türk Sanat Müziği Korosu’nun konser vereceği AKK Gençlik Parkı Etkinlik Alanı’nda ayrıca genel kurul toplantısının yapılacağı gün Türkiye Ormancılar Derneği de ‘Çevre Felaketleri' konulu fotoğraf sergisi düzenleyecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER