ABB'den kadınlara " Toplumsal Farkındalık" eğitimi

Ankara Büyükşehir Belediyesi, “Kadın Dostu Başkent” anlayışıyla yeni projelerini hayata geçirmeye devam ediyor.

ABB'den kadınlara " Toplumsal Farkındalık" eğitimi

   ABB ile Hollanda Büyükelçiliği iş birliğiyle Kadın Güçlenme Merkezi Projesi kapsamında “Toplumsal Farklılıklar ” konulu eğitim düzenlendi.

 

AMAÇ: TOPLUMSAL FARKLIKLARIN ZENGİNLİĞE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ

    ABB ev sahipliğinde Gençlik Parkı içinde bulunan Kadın Danışma Merkezinde düzenlenen eğitime; sivil toplum kuruluşlarından ve meslek gruplarından çok sayıda temsilci katıldı.

   Toplumsal Farklılıklar konusunda düzenlenen eğitimde yazar Ayşe Sucu, toplumun doğuştan ve sonradan kazanılmış farklı özelliklere sahip kişi ve grupların belirli idealler, inançlar ve değerler etrafında bir araya gelmesiyle meydana gelen dinamikler hakkında bilgiler verdi.

  Toplumsal farklıkların zenginlik ve imkân olduğunu söyleyen Yazar Ayşe Sucu sözlerine şöyle devam etti: “ Toplumsal farklılıklarımız konuşmamızın başlığı aslında son derece önemli bir başlık bu hem bireysel hayatımızda hem toplumsal hayatımızda her birimizin temel ilkeler üzerinden düşünmesi gereken bir kavram olarak ele alıyorum bu kavramı. Bizi belirleyen üstyapılar var işte kimliklerimiz diyebiliriz inanç burada önemli bir rol oynuyor. Aidiyetlerimiz bu etnik köken bağlamında, inanç bağlamında gelenek bağlamında, kültür bağlamında, tarih bağlamında vb bu üstyapılar içinde kendimizi nasıl inşa edeceğiz hem tekil varlıklar olarak o tekilliğimizi korumak mecburiyetindeyiz ama diğer taraftan da o yapılar altında o farklılıklarımızı dikkate alarak birlikte yaşamı kurmak zorundayız. Farklılıklarımız bizim zenginliğimizdir, bizim imkânlarımızdır. Bu imkânlar içinden 21. yüzyılda evrensel ilkeleri;  temel insan hakları,  özgürlükler, insan onuru gibi kavramları dikkate alarak güzel bir dünya kurabiliriz. “

  Toplumda kadınların güçlenmesi için eğitimlerin önemli olduğunu ve bu yüzden eğitimleri önemsediklerini belirten ABB Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı Kadın Çalışmaları Birim Şefi Şenay Yılmaz: “Projemizin birinci yılını tamamladık ve ikinci yılına girdik. Sivil toplum örgütlerinde çalışan kadın uzmanlara yönelik verdiğimiz bir eğitim bu. Eğitimlerimiz devam edecek. Eğitimlerimize tüm üniversiteler, STK’ler ve belediye insan kaynakları katılabilir herkesi bekliyoruz. Eğitimlere katılmak isteyenler, eğitim tarihlerini web sitemizden görebilirler. Çok keyifli ve faydalı bir eğitim programı“ dedi.

 

EĞİTİMLERE YOĞUN İLGİ

  Program takvime göre belirli aralıklarla Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen sivil toplum kuruluşlarından çeşitli meslek gruplarına kadar birçok temsilcinin katıldığı eğitimler yoğun ilgi görüyor.

  Dördüncüsü düzenlenen eğitimleri oldukça verimli bulduklarını ve memnun kaldıklarını söyleyen STK temsilcileri ABB’ye şu sözlerle teşekkür etti:

Dicle Cengiz (Kız Başına Platformu) : “Tüm eğitimlere katıldım ve hepsi birbirinden faydalı eğitimlerdi. Hepsinden çok memnun ayrıldım. STK’lerin kendilerini geliştirmeleri çok önemli. ABB’nin kadınları ve STK’leri böyle eğitimlerle desteklemesi bizim için çok önemli. Çok teşekkür ederiz.”

Emine Yılmaz: “Keyfili ve verimli bir eğitim programı. Eğitimleri yakından takip ediyorum. Çok keyif aldım çok güzel bir kitle toplanmış.Onlarla birlikte olmak  bir eğitimci olarak bana çok şey kattı.Çok teşekkür ediyorum ABB’ye ve emeği geçen herkese böyle bir içerik hazırladıkları için.”

Nisa Göçmenoğlu (Uçan Süpürge Vakfı): “ Eğitimlere birinci eğitimden beri katıldım. Kendi kapasitemizi güçlendirmek için katılıyorum. Eğitimlerin çok faydalı olduğunu görüyorum ve gözlemliyorum.

editör

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner156

banner157