ABB Başkent tarihine sahip çıkıyor: Ankara Kalesi özel kimyasallarla temizlendi

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent’in tarihi ve turistik adreslerinin başında yer alan ‘Ankara Kalesi’nde özel temizlik çalışması gerçekleştirdi.

ABB Başkent tarihine sahip çıkıyor: Ankara Kalesi özel kimyasallarla temizlendi

Kent Estetiği Daire Başkanlığı ekipleri, Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü kararlarına uygun olarak ve tarihi dokuya zarar vermeden özel yöntemler kullanarak temizlik çalışması yaptı.

 

GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ İLE MÜCADELE DEVAM EDİYOR

     Kent genelinde yıkama ve rutin temizlik yaparak görüntü kirliliği ile mücadele eden ekipler, Başkent’in sembolleri arasında önemli bir yere sahip tarihi Ankara Kalesi’nin çevresi ile surlarına yazılan duvar yazılarını da özel yöntemlerle temizledi.

     Ankara Kalesi’nin tarihi surları ve duvarlarına duyarsız kişiler tarafından sprey boya ile yazılan yazılar; saf aseton, özel sıvı boya sökücü, koku giderici ve yüksek basınçlı buhar makinesi kullanılarak silindi. Ankara Kalesi’nin turizm potansiyelini ortaya çıkaracak çeşitli projelere imza atan ve birçok sokakta sağlıklaştırma çalışmasını tamamlayan Büyükşehir Belediyesi bir yandan da kale ve çevresinde tarihi dokuya ve eserlere zarar vermeyen kimyasallar kullanarak belirli aralıklarla titiz bir temizlik çalışması yürütüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER