Tulumtaş Mağarası’nda sona gelindi

Gölbaşı’nda çevre yolunun yapımı sırasında bulunan ve doğal güzelliğiyle dikkat çeken Tulumtaş Mağarası rekreasyon çalışmasında sona gelindi

Tulumtaş Mağarası’nda sona gelindi

Gölbaşı’nda çevre yolunun yapımı sırasında bulunan ve doğal güzelliğiyle dikkat çeken Tulumtaş Mağarası rekreasyon çalışmasında sona gelindi

Gölbaşı Tulumtaş Mahallesi'nde bulunan Tulumtaş Mağarası, 1992 yılında Ankara Çevre Yolu'nun yapımı sırasında taş ocağı olarak kullanılan alanda dinamitle yapılan patlatma sonucu ortaya çıktı.

Uzunluğu 5 kilometre, genişliği 1,5 kilometre olan mağaranın yüksekliği ise yer yer 30-40 metreye ulaşıyor. Oluşumu 1 milyon yıl öncesine dayanan, sarkıt, dikit ve sütunların yer aldığı Tulumtaş Mağarası, kendini sürekli yenileyen özelliğiyle fark yaratıyor.

Tulumtaş Mağarası’nın turizme kazandırılması için harekete gecen Gölbaşı Belediyesi, Ankara Valiliğinden Mağarada yapılacak rekreasyon çalışması için izin aldı. Yapılan görüşmeler sonuncunda Ankara Valiliği, Gölbaşı Kaymakamlığı ve Gölbaşı Belediyesi arasında iş birliği protokolü imzaladı.

Yapılan protokol çerçevesinde hazırlanan proje ile içerisinde kafe, hediyelik eşya bölümü, sinevizyon gösterim alanı, bilet gişesi, otobüs ve otomobil otoparkı, mescit, tuvaletler ve yürüyüş yolu Mağara’nın doğal dokusu bozulmadan eklendi.

Geçtiğimiz günlerde Gölbaşı Belediye Meclis Üyeleri ile birlikte Tulumtaş Mağarası’nı ziyaret eden Gölbaşı Belediyesi Başkanı Ramazan Şimşek, Tulumtaş Mağarası’nın Gölbaşı’nı turizm merkezlerinden biri haline getirecek önemli bir değer olduğunu söyledi.

Tulumtaş Mağarası’nı yakında ziyaretçilere açılacağını belirten Başkan Şimşek, “Tulumtaş Mağarası, tarihi ve kültürel önemi ile Gölbaşı’nın turizm cenneti haline gelmesi yolunda kilit bir önem taşıyor. Biz de mağaramızın tanıtımı, geliştirilmesi ve turistler için önemli bir merkez haline gelmesi için elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz. Mağaramızın yakında ziyaretçilere açılması ve hak ettiği değeri görmesi bizim için en büyük mutluluk” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER