Kurbanlıklar podyumda boy gösterdi

Gölbaşı Belediyesi bu sene üçüncüsünü düzenlediği Geleneksel Kurban Güzellik Yarışmasını gerçekleştirdi.

Kurbanlıklar podyumda boy gösterdi

İlk ikisi oldukça ilgi gören, bu sene üçüncüsü düzenlenerek geleneksel hale gelen Gölbaşı Belediyesi Kurban Güzellik Yarışması ile en güzel hayvanlar seçildi. Yarışmanın bir gün öncesinde sahipleri tarafından banyo yaptırılıp süslenerek hazırlanan kurbanlıklar, güzellikleri ile büyük beğeni ve alkış topladı. 

Etkinliğe MHP Genel Başkan Yardımcısı Ankara Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, Gölbaşı Kaymakamı Erol Rüstemoğlu, Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, MHP Gölbaşı İlçe Başkanı Serdar Tekin, AK Parti Gölbaşı İlçe Başkan Yardımcısı İdris Çetin, BBP Gölbaşı İlçe Başkanı Hakan Lale, Gölbaşı Belediye Başkanvekili Nevzat Dulkadir, İlçe Jandarma Komutanı Mikail Arıkan, Ülkü Ocakları Gölbaşı İlçe Başkanı Umut Ceylan, Ankara İli Damızlık Süt Sığırı Yetiştirici Birliği Başkan Yardımcısı Harun Sürgeçi, Gölbaşı Ziraat Odası Başkanı Sadullah Karaaslan, Ankara İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Dr. Muhammet Eren Aslan, Gölbaşı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yavuz Ekici, Gölbaşı Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Cuma Kaya, il dernek başkanları, muhtarlar, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. UYUM öğrencilerinin gösterilerinden sonra, folklor gösterisi sergilendi. 

Oğulbey Mahallesi 10. Km’de bulunan Ankara’nın en modern Kurban Kesim ve Satış Tesisinde gerçekleşen Kurban Güzellik Yarışması’nın açılışında konuşan Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, “Gölbaşı’mızda çiftçimizin ve vatandaşlarımızın İslami kurallara uygun bir tesisle buluşacağının sözünü vermiştik. Bu tesisimizle Türkiye’nin en temiz, en modern, Kurban Satış Alanı ve Kesim Tesisini gerçekleştirdik. Şereflikoçhisar, Bala, Evren, Karaman, Haymana gibi yerlerden kitleleri de artık buraya çekiyoruz. Bu alanımız aynı zamanda tarım fuar alanı ve toplanma alanı olarak da hizmet veriyor. Ankara’mıza, Gölbaşı’mıza böyle bir tesis kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. Biz bu tesisi hayata geçirirken Et Entegre Tesisi’ni de düşünmüştük. Belediye olarak elimizi taşın altına koyuyoruz. Yerimiz hazır. Türkiye’nin en modern Et Entegre Tesisi’ni de ilçemize kazandırmamız gerekiyor. Bu konuda herkesin desteğini bekliyoruz. Bugün kurbanlıklarımız arasında geleneksel hale getirdiğimiz güzellik yarışmasını yine yaparak üreticilerimize, çiftçilerimize teşvik, moral ve motivasyon vermeye devam ediyoruz. Hak eden kazansın. Zaten burada kaybeden yok herkes kazanacak. Herkesin şimdiden Kurban Bayramı’nı tebrik ediyorum.” dedi.

Mevlüt Karakaya ise şunları söyledi: “Son yıllarda Türkiye’de hayvancılık alanında yapılan teşviklere baktığımızda ciddi adımlar atılıyor. Ankara turizm, bürokrasi kenti ama Ankara aynı zamanda tarım kenti. Gölbaşı metropol ilçemiz olmakla beraber aynı zamanda kırsal ilçelerimizden de biri. Bu modern, hijyenik tesisi yapan herkese teşekkürlerimi iletiyorum. Geleneksel kurban güzellik yarışması yıllarca devam edecek. Bu organizasyonları yapan Belediye Başkanımıza, Kaymakamımıza ve tüm çalışanlara teşekkür ediyorum. Ankara’da böyle bir tesis yok. Entegre Et Tesisleri de burada olursa sadece Ankara bölgesine değil, aslında civar illere de hizmet edebilecek bir tesis niteliğinde olacaktır. Üreticilerimize de katkıları için teşekkür ediyorum. Yaklaşmakta olan Kurban Bayramınızı tebrik ediyorum.”

MHP Genel Başkan Yardımcısı, Ankara Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, Gölbaşı Kaymakamı Erol Rüstemoğlu, MHP Gölbaşı İlçe Başkanı Serdar Tekin, AK Parti Gölbaşı İlçe Başkan Yardımcısı İdris Çetin, BBP Gölbaşı İlçe Başkanı Hakan Lale, Gölbaşı Belediye Başkanvekili Nevzat Dulkadir, Ülkü Ocakları Gölbaşı İlçe Başkanı Umut Ceylan, Ankara İli Damızlık Süt Sığırı Yetiştirici Birliği Başkan Yardımcısı Harun Sürgeçi, Gölbaşı Ziraat Odası Başkanı Sadullah Karaaslan, Ankara İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Dr. Muhammet Eren Aslan, Gölbaşı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yavuz Ekici, Gölbaşı Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Cuma Kaya, il dernek başkanları ve muhtarların jüri olduğu yarışmada; hayvanların genel sağlık durumuna, besi kondisyonuna, güzelliğine, ırkının kendi özelliklerini yansıtıp, yansıtmadığına, huyu ve mizacına, boynuz, tırnak bakım ve temizliğine bakılarak jüri tarafından seçim yapıldı. 

Küçükbaş Kurban Güzellik Yarışmasında;

-Birinci 70 kg Karaman cinsi, Çavuşlu’dan gelen 10 aylık Kıral oldu. Sahibi Celal Taşkın’a ödülünü MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Karakaya verdi. 

-İkinci 78 kg Karaman cinsi, Haymana’dan gelen 1 yaşındaki Asil oldu. Sahibi Yakup Coşkun’a ödülünü MHP Gölbaşı İlçe Başkanı Serdar Tekin verdi. 

Üçüncü 80 kg Merinos cinsi, Bala’dan gelen 10 aylık Kıvırcık oldu. Sahibi Okan Yalçın’a ödülünü Gölbaşı Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Cuma Kaya verdi. 

Büyükbaş Kurban Güzellik Yarışmasında;

 -Birinci, 1050 kg ile Şarvole cinsi, Kars’tan gelen 2,5 yaşındaki Zazabey oldu. Sahibi Kadir Bozdemir’e ödülünü Gölbaşı Kaymakamı Erol Rüstemoğlu verdi. 

-İkinci, 750 Kg ile Akbaş Semental Cinsi, Eruzurum’dan gelen 2 yaşındaki Sarıtaş  oldu. Sahibi Erol Balcı’ya ödülünü Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek verdi. 

-Üçüncü, 700 Kg ile Semental Cinsi, Oğulbey’den gelen 2 yaşındaki Bulut oldu. Sahibi Sinan Gökçek’e ödülünü Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek verdi. 

İlk üçe giren kurbanlıkların sahiplerine ödüllerin takdim edildiği programda birinciye tam, ikinciye yarım,  üçüncüye çeyrek altın verilirken tüm katılımcılara ise gram altın verildi. Jüri üyelerine, Gölbaşı Belediyesi UYUM öğrencileri tarafından tamamen el yapımı olarak imal edilen hediyeler takdim edildi. Yarışma, madalya ile plaket takdimi ve toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

Yakup Karagöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER