Gölbaşı Belediyesi internete ulaşamayan çocuk kalmaması için harekete geçti

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek Gölbaşı’nda yaşayan çocukların internete hızlı ve kesintisiz ulaşması için “Hiçbir Çocuğumuz İnternetsiz Kalmasın” projesini hayata geçirdi.

Gölbaşı Belediyesi internete ulaşamayan çocuk kalmaması için harekete geçti

Teknolojinin hızla geliştiği dünyada Gölbaşımız‘da yaşayan çocuklarımızın bilgiye kolay ve hızlı erişmesi ayrıca EBA eğitimlerini kesintisiz sürdürebilmeleri amacıyla “Hiçbir Çocuğumuz İnternetsiz Kalmasın” projesini hayata geçirdik diyerek sözlerine başlayan Başkan Ramazan Şimşek “Belediyemizin projesi ile doğrudan çocuklarımızın evine internet getiriyoruz. Projemizin hedef kitlesini, Gölbaşımızın 54 mahallesinde yaşayıp gelir düzeyi düşük, evinde interneti bulunmayan çocuklarımız oluşturmaktadır. Evinde interneti bulunmayan ilköğretim ve ortaöğretim çağındaki ihtiyaç sahibi 350 evladımız ile kent konseyimizin köylerde yapmış olduğu istişarelerle belirlemiş olduğu üniversite öğrencilerine internet bağlantısı sağlayacağız. Gölbaşı Belediyemiz, Gölbaşı Kent Konseyimiz ve Gölbaşılı yerli firmamız Hayalnet Telekom iş birliği ile projemiz başladı. İlk kurulumu interneti olmayan Selametli Mahallesi ile buradaki Hakan Ülger İlkokulu ve Ortaokulu’nda gerçekleştirdik.  Bu çalışmamız diğer kırsal mahallelerimizde de devam edecek.”

İnternetsiz ev kalmayacak

İlçe Milli Eğitim Müdürü’ne, Kent Konseyi Başkanı Murat Otuzoğlu’na ve Yürütme Kurulu üyelerine katkıları sebebiyle teşekkürlerini ileten Başkan Ramazan Şimşek “Diğer belediyeler; muhtarlık veya köy konağından tek bir noktaya internet hizmeti sağlıyordu. Ancak salgın koşullarında çocuklarımızın tek noktaya toplanması hem ulaşım açısından hem de salgın koşullarında sağlıkları açışından sorunlara neden oluyordu. Evlatlarımızın bu sebeple eğitimden mahrum kalmalarını istemedik. Gölbaşı’nın en yüksek bölgelerinden İkizce ve Oyaca Mahallesi arasında bulunan Kaba Sinan Dağına uydu antenleri ile internet vericisi bağladık. Daha sonra kırsal mahallerimizdeki yüksek yerlere anten direkleri bağlayarak tüm vatandaşların evlerine antenler vasıtasıyla fiber hızında internet çektik. Çocuklarımız artık evlerinde derslerini rahatlıkla dinleyebilecek. Haymana Yolu’nda 14 kırsal mahallemize internet erişimi sağlandı. Amacımız çocuklarımızın ülkemize faydalı bireyler olmaları. Bundan sonra attığımız her adımda yine gençlerimizin ve çocuklarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Evlatlarıma hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Eğitime kesintisiz ulaşım

İnternet bağlantısı sonrası çocuklar mutluluklarını şu sözlerle dile getirdi…

“İnternet olmadan derslerimize giremiyorduk. Sağ olsun Belediye Başkanımız altyapı getirdi. Artık sorunsuz girebiliyoruz.”

“Evimizde internet olmadan önce derslerimize yoğunluk veremiyorduk. Belediye Başkanımız sağ olsun internet altyapısı getirdi. Çok teşekkür ederiz.”

Ailelerine ve evlerine kavuştular

Selametli Mahallesi Muhtarı Harun Keskin ise Başkan Ramazan Şimşek’e çalışmalarından dolayı teşekkür ederek “Köyümüzde internetten yararlanamayan çocuklarımız bu hizmetten sonra internete kavuştu. Derslerine artık rahatlıkla girebilecekler” dedi.

Hayalnet Telekom yetkilisi ise “En güzeli öğrencilerimizi internete kavuşturduk. Evlerinde interneti olmayan öğrencilerimiz akrabalarına ya da internet olan yere gitmek zorunda kalıyorlardı. Gölbaşı merkez fiber internet hizmetini nasıl alıyorlarsa kırsal mahallelerde aynı şekilde alacak. Başta Belediye Başkanımız olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ederiz. "

MURAT SALTAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner156

banner157