Yamaç paraşütü ilgi odağı olmaya başladı

Ankara’nın kaplıcaları ve domatesiyle ünlü Ayaş ilçesi son yıllarda adını yamaç paraşütü ile de duyurmaya başladı.

Yamaç paraşütü ilgi odağı olmaya başladı

  Ayaş Kumludoruk Tepesi, hem spor hem eğlence hem de adrenalin tutkunu yamaç paraşütçülerinin en uğrak noktası.

 

DÜNYA HAVA OYUNLARINA ADAY İLÇE OLABİLİR

          Eşsiz manzarasıyla dikkat çeken Kumludoruk Tepesi’nde buluşan Yamaç Paraşütçüleri, ilçe turizmini de canlandırıyor.

         2009 yılından bu yana Türkiye rekorlarının kırıldığı, birçok yamaç paraşütü tutkununa ev sahipliği yapan Ayaş Kumludoruk Tepesi, 2020 Dünya Hava Oyunları’na aday olabilecek kapasitede gösteriliyor.

         Havacılık ve yamaç paraşütü uçuşları ile mesafe yarışmalarının yapılabilmesi için yeterli yüksekliğe sahip olan Kumludoruk Tepesi, “doğa ve spor turizminde marka” olma yolunda ilerliyor.

 

AYNI ZAMANDA EĞİTİM PİSTİ

         Yamaç paraşütü yapanların buluşma noktası olan Ayaş Kumludoruk Tepesi, birçok spor kulübü tarafından da eğitim pisti olarak kullanılıyor.

        Ankara’nın doğa ve spor turizminde tanınmasına katkı sağlayan yamaç paraşütünü desteklediklerini, bu alanda ulusal ve uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapmayı planladıklarını belirten Ayaş Belediye Başkanvekili Burhan Demirbaş, “Ayaş, doğası ve temiz havasıyla tam bir turizm merkezi. Yamaç paraşütü de bize turizm ile ilgili büyük katkı sağlayacak. Yeni tesisler ve konaklama alanlarıyla yamaç paraşütünün önemli merkezlerinden biri olmak istiyoruz. Tüm yamaç paraşütü sporuyla ilgilenenleri Ayaş’a davet ediyorum.” dedi.

 

YAMAÇ PARAŞÜTÜNE EN UYGUN MERKEZ

         Türk Hava Kurumu Ankara Sportif Havacılık Kulübü’nden Özay Görmez ve Ertan Balkiraz’ın Ayaş merkeze yakın Kumludoruk Tepesi’ni 8 yıl önce keşfetmesiyle kısa sürede adını duyuran ilçe, mikro-meteorolojik özelliği ile yamaç paraşütüne en uygun merkezlerden biri olarak nitelendiriliyor.

           Hem merkeze yakınlığı hem de ulaşım kolaylığı olan Kumludoruk Tepesi’nde uçuş için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden NOTAM (uçuş izni) alınırken, Türkiye rekorları kıran yamaç paraşütçüleri dünyanın da dikkati çekiyor.

 

İŞTE REKORLAR:

 

Türkiye Rekoru Erkek:

-Yurdaer Etike ve Ziya Haciali

-Başat Okay

 

Türkiye Rekoru Kadın:

-Merve Gülşah Arslan

-Gamze Erdoğmuş

 

Türkiye Rekoru Tandem:

-Muharrem Kılıç

 

Türkiye Motorlu Yamaç Paraşütü Rekoru:

-Mustafa Çelik

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2018, 23:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner156

banner157