Başkan Tuna projelerini anlattı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, Habertürk TV’de canlı yayında Başkent gündemine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Tuna projelerini anlattı

     Başkan Tuna, canlı yayında Habertürk TV Editörü Fırat Tur’un, Ankapark ihalesinden yeni Ulus Meydanı Projesi’ne, Bahçelievler 7. Cadde’nin yayalaştırılması projesinden yerel seçimlere kadar birçok konudaki sorusuna yanıt verdi.

 

ANKAPARK NE ZAMAN AÇILACAK?

İhale sürecinin tamamlanmasıyla birlikte ANKAPARK’ı 29 yıllığına kiralayan şirketin en kısa sürede hazırlıklara başlayacağını söyleyen Başkan Tuna, “Bu hazırlıklar birkaç ay sürer. Ekiplerin sistemini kurması biraz zaman alacak. İnşallah güzel hizmetlere vesile olur, güzel hizmetler verir” dedi.

            Başkan Tuna, ANKAPARK ihalesinin sonuçlanmasıyla şartnameye uygun olarak kazanan firmanın her yıl belediyeye yurt içi üretici fiyat endeksi artışıyla birlikte 26 milyon 400 bin lira ve ilave olarak da giriş ücretleri gelirinden yüzde 3 pay vereceğini açıkladı. Başkan Tuna, ANKAPARK’ın ticari bir yapıya dönüştürüleceği yönündeki iddialara da açıklık getirdi:

“Oyuncaklara gelen vatandaşların orada vakit geçirdikten sonra yemek yiyebileceği restoranlar, kafeler, hediyelik eşya alabileceği alanlar olacak. Çayını termostan getirecek hali yok, sefer tası ile oraya yemek getirecek hali yok. Burada yiyecek-içecek işletmeleri açılacak. AVM’ler olmayacak.”

İhaleyi kazanan firmanın ortaklarından birinin Çinli olmasının Çinli turistlerin buraya getirilmesinde faydalı olacağını belirten Başkan Tuna, “Ankapark’ın kuruluşunun ana sebeplerinden biri de ticaretin ve turizmin gelişmesi. Turizmi canlandırmak maksadıyla Çin’den turist gelirse, Ankara ekonomisine ve turizmine katkısı olur” dedi.

 

YENİ ULUS MEYDANI PROJESİ

            Ulus Çankırı Caddesi’nde trafiğin yer altına ineceği projenin uzun yıllardır gündemde olduğunu vurgulayan Başkan Tuna, projenin tamamlanması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile üçlü protokol imzaladıklarını belirtti.

            Ulus’ta Melike Hatun Camii ve Atatürk Heykeli önünde bir meydan olacağını ifade eden Başkan Tuna, bölgeyi yayalaştırma projesinin tamamlanmasıyla ulaşım ve trafik sorununun ortadan kalkacağını söyledi. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün ihale aşamasında olduğunu, sondaj çalışmalarının ardından zeminin durumunun daha net görüleceğinin altını çizen Başkan Tuna, sondaj çalışmalarının tamamlanmasının ardından inşasına başlanacağını açıkladı.

Bölgede devam eden yıkım çalışmalarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Başkan Tuna, esnafın yıkıma karşı çıkmadığını anlattı:

“Oradaki esnafımız bu projeye karşı çıkmadı, bu proje olsun istediler. Hiç rahatsızlık olmayacak demek yanlış olur. Ticarete belli bir süre etkisi olacak tabi. Esnafımızın şimdiden başka yerlere taşındığını biliyoruz ama hala çalışan esnafımız var. Böyle bir proje yapılmasın demiyor bir an önce yapılsın biz de işimize gücümüze bakalım diye düşünceleri var. El birliği ile bir şeyler yapıyoruz. Üreten çalışan herkes kamuya hizmet ediyor. Benim nazarımda üreten herkes değerlidir ve kamu hizmeti yapar. Esnafımız da kamu hizmeti yapıyor. Ankara’mıza daha fazla turist gelmesi ve ekonomide canlanma olmasını sağlayacak bittiğinde.”

 

“ALTYAPI PROJELERİNDE İKLİM ŞARTLARINI DA DİKKATE ALACAĞIZ”

Başkan Tuna, Başkent’te su taşkınlarını önleyecek içme suyu ve yağmur suyu hattı yenileme çalışmalarını 15 noktada başlattıklarını ve önceliği kritik noktalardan Akay Kavşağı’na verdiklerini belirtti. “Ankara’nın hiçbir yerinde su baskını olmayacak dersem yanlış olur” diyen Başkan Tuna, ilerleyen süreçte tüm bölgelerde altyapı yenileme çalışmalarını başlatacaklarını özellikle de bundan sonra planlama yaparken debi miktarı ve iklim şartlarını dikkate alacaklarını söyledi.

 

YEREL SEÇİMLER

        Yerel seçimlerde aday olup olmayacağı sorusunu da yanıtlayan Başkan Tuna, şunları söyledi:

“Vatandaşlarımız sağ olsunlar büyük teveccüh gösteriyorlar ve biz zaten halkımızın içindeyiz. Bu teveccühe teşekkür ediyorum. Partiler seçimlerde en yüksek oyla kazanacak adayı seçerler. Bizim partimiz de seçim çevrelerinde belediye başkanlıklarını kazanmak için aday tespiti yapacak. Başta Cumhurbaşkanımız ve partimizin yetkili kurulları en doğru adayı belirlemek için karar verecektir. Vatandaş kimi tercih eder, kimi seçer ona da saygı gösterilmesi gerekir.”

 

BAHÇELİEVLER 7. CADDE YAYALAŞTIRMA PROJESİ

          Bahçelievler 7. Cadde’nin trafiğe kapatılması ve yayalaştırılması konusunda Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ve ekibiyle görüştüklerini ifade eden Başkan Tuna, şu bilgileri paylaştı:

“Caddenin yaya trafiğine açılması güzel de oradaki araçların nerede depolanacağı, otopark meselesi konusunda bir çalışma yürütelim dedik. Çalışmalar iki belediye ekipleri arasında devam ediyor. Ortaya alternatifler koyalım ve öyle vatandaşa soralım istedik. Çalışma bitince vatandaşımıza soracağız eğer uygun derlerse devam edeceğiz.”

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2018, 18:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner156

banner157