17 Mart 2018 Cumartesi

Uğur Avcı beraat etti

Darbe girişimi sonrası tutuklanan ve 11 ayı cezaevinde geçirdikten sonra haziranda tahliye edilen eski Gölbaşı Jandarma İlçe Komutanı Yüzbaşı Uğur Avcı beraat etti.

21 Eylül 2017 Perşembe 00:55
Bu haber kez okundu
Uğur Avcı beraat etti
 Darbe girişimi davalarında ikinci beraat kararı bugün Ankara'da verildi. 11 ay tutukluluktan sonra haziranda adli kontrol şartıyla tahliye edilen eski Gölbaşı Jandarma İlçe Komutanı Yüzbaşı Uğur Avcı beraat etti.

15 Temmuz darbe teşebbüsünden 10 gün sonra, 'kaçma ve delilleri karartma' iddiasıyla tutuklanan Avcı hakkında hazırlanan tek kişilik iddianamede, 'Kaymakamın emirlerini yerine getirmemek, Türksat'a yapılan saldırılar sırasında ek kuvvet talebini karşılamama ve darbeyi öğrendiği halde bunu adli ve idari makamlarla paylaşmamak' suçlamaları yöneltildi.

Yüzbaşı Uğur Avcı'nın darbe gecesi boyunca kaymakam ve emniyet müdürüyle temasta olmuş, gelen sıkıyönetim bildirisini 'hukuka aykırı bulup' imha ettiği belirlenmişti.

Avcı'nın, darbe girişimine katılanların gece 23.30 sırasında 'takviye olarak buraya gönderildik' diyerek kışlayı ele geçirmeye geldiğinde emrindeki askerlerin duvarlara mevzilenmesini söyleyip, dışarı çıktığı ve “Burayı size teslim etmeyeceğim” dediği öğrenilmişti.

Darbe girişimi davalarında ilk beraat kararı mayısta Adıyaman'dan gelmişti. Müebbetle yargılanan Adıyaman İl Jandarma Asayiş Müdürü Yarbay Gurbet Keskin 9 aydır tutukluyken tahliye ve beraat etmişti.

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

reklam 2 -->
reklam 2 -->

ARŞİV

reklam 2 -->